Täby

Snö och kyla har lyst med sin frånvaro den här vintern. Men arbetet med att förbereda inför skidsäsongen har redan börjat vid Täby konstsnöspår.

Under förra veckan vandaliserades alla tio snökanoner.

Detta efter att föreningen haft inbrott i deras maskinpark vid golfbanan i Arninge, där de förvarar utrustningen.

– Vi upptäckte förra veckan att alla elkablar till snökanonerna var avklippta och stulna. Man har tagit sig in på området genom att klippa sönder staketet som omgärdar maskinhallen, säger Klas-Göran Ericsson och fortsätter:

– Vi blev såklart väldig chockade när vi upptäckte det.

Händelsen är polisanmäld.

Konstsnöspåret i Arninge

Ägs och drivs ideellt av Täby IS.

2000 timmar lägger klubben ner per säsong för att förbereda och att hålla spåret igång.

För att kunna tillverka snö behövs det minusgrader och det under flera dygn.

Källa: Täby konstsnöspår

Stora summor för föreningen

För föreningen innebär det att de måste köpa nya kablar till alla snökanonerna. En kostnad som kommer landa på runt 80- till 90 tusen kronor.

Men då det fortsatt är mildväder påverkar inte stölden skidsäsongen.

– Det var väldigt tur att vi upptäckte det nu och inte när kylan kommit. Just nu håller vi på att köpa in ny kabel till alla kanoner och vi hoppas att hinna åtgärda problemet att skaffa nya kablar innan kylan slår till, säger Klas-Göran.

Hur ska ni göra för att skydda utrustningen framåt?

– Vi kommer bland annat titta på att köpa in bättre belysning.

Väntar på snön

Nu hoppas de på att kyla, även om prognosen de kommande veckorna inte är den bästa.

– Det ser inte så bra ut men av erfarenhet kan det vända fort, om "rysskylan" kommer som den kallas. Men det ser inte ut så nu tyvärr, säger han.

Om det blir kallt är de förberedda.

– Vi har mycket utrustning om det är kallt en dryg vecka kan vi få till ett spår fort, säger han.