Täby
Vid Roslagsnäsby trafikplats söder om Centralvägen händer det grejer. Snart ska nya kvarter växa fram. Redan nu i april går de första bostadsrätterna i föreningen Näsby dunge ut på försäljning.
Ska hälsa välkommen till Täby.
– Vi har fått ett väldigt fint intresse och många intresseanmälningar, säger Linda Younes, affärsområdeschef för försäljning och marknad på HSB Bostad som är fastighetsägare.
Studentbostäder och förskola
Sammanlagt ska 98 bostadsrätter, 80 hyresrätter och 164 studentbostäder – med en en förskola i bottenplan, i två plan, med plats för cirka 80 barn byggas i området.
12 våningar höga huset – Täbys nya entré
Den byggnad som sticker ut är den vita vinkelbyggnaden i med sina tolv våningar i höjd och utsikt över kommunen. Den ska bli kommunens nya "landmärke" och skapa en ny entré till centrala Täby.
– Det här är en vacker signaturbyggnad som ska hälsa välkommen till Täby. Man kommer från lägenheterna få fina utblickar över Täby, säger Linda Younes.
Linda Younes, affärsområdeschef för försäljning och marknad på HSB Bostad säger att vinkelbyggnaden ska bli en signaturbyggnad som ska hälsa välkommen till Täby kommun.
HSB
Krona i neon på toppen
Toppen på byggnaden kommer vara i en ljus plåt och smyckas med lampor för att ge intryck av en krona – högst upp på byggnaden.
Bostadsrätterna kommer att variera från ettor till femmor. Högst upp i vinkelbyggnaden planeras två stora etagelägenheter, där den största blir 136 kvadratmeter.
– Vi tror att de kan locka villasäljare eller familjer. Det är väldigt rymliga bostäder med stora sociala ytor, säger hon.
Nya cykelvägar byggs
Planerna med det nya området startade redan 2012 men har pausats i omgångar.
2024 vann den nya detaljplanen laga kraft.
Mellan Centralvägen och Näsbylundsvägen anläggs en ny gata.
Utanför HSB:s höghus byggs ett nytt entrétorg.
Ny infart från Centralvägen byggs.
Gång- och cykelbana byggs längs den norra sidan av Näsbylundsvägen.
Talldunge med höga naturvärden bevaras nära Ytterbyskolan.
Källa: Täby kommun
Byggnaderna längs Centralvägen blir lägre än höghuset, med sju våningar och kommer att skilja sig åt i utseende.
– Där kommer fasadmaterialen vara olika, med tegelkulörer och matrisgjuten- och målad betong, säger hon.
Bakom Scandik vid Roslags Näsby station ska det nya området växa fram. Planen är att allt ska stå klart sommaren 2028.
HSB
Då kan de första flytta in
Planen är att spaden ska ner i marken vid årsskiftet och sommaren 2028 flyttar de första personerna in i nya området.
– Det kommer blir en stegvis inflyttning som pågår hela det året, säger hon.
Innan byggnaderna kan komma på plats så ska ett underjordiskt parkeringsgarage byggas under förskolegården och bostadsgården i öster. Men plats för cirka 180 bilar där 80 av platser är till för bostadsrätterna.
Färre parkeringsplatser – låna cykel eller bil
Byggaktörerna satsar på en så kallad "grön resplan", någon man kan läsa i kommunens planbeskrivning, för att få fler att välja bort bilen. I stället vill man göra det enklare att gå, cykla och resa kollektivt. Det gör också att färre parkeringsplatser behöver byggas.
Det kommer enligt HSB finnas laddplatser i garaget. Föreningen kommer ha en bilpool och kommer även att äga en egen lådcykel och två till tre elcyklar.
Boende har även tillgång till cykelverkstad.
– Verkstaden är utrustad med cykeltvätt, luftpump och arbetsbänk, säger hon.