Vaxholm
Så här runt månadsskiftet januari-februari är det svårt att tänka sig att det faktiskt finns en del växtlighet längs Vaxholms kajer. Men så är det faktiskt – och bättre ska det bli.
Den ena raden med nio tilltufsade klotlönnar framför boulangeriet i Söderhamnen har redan tagits bort och snart ryker även de resterande sju på sträckan från Winbergs kök & bar till hotellhörnan. Det berättar Maria Carlsson, kommunikatör för kajprojektet på kommunens stadsbyggnadsförvaltning:
– Träden vid Winbergs kommer att ersättas med bergskörsbär och här byggs också en sittrappa. Det blir en fin mötesplats och fint på våren med rosa blommor och skugga på sommaren under bladverken, berättar hon.
För att ta ned träden som är odlade på rad i Söderhamnen har det krävts särskild dispens, berättar kommunen.
Redan 2018 dömdes skicket på lönnarna i hamnen ut vid kommunens trädinventering.16 av lönnarna bedömdes då ha ”dålig” vitalitet, medan resterande fick omdömet ”mindre bra”.
Det kommer att bli mer grönska, träd och blommor.
Nu, när kajprojektet går in i slutfasen, är tanken att träden i Söderhamnen och Västerhamnen ska ersättas med 30 nya och tåligare.
Förutom bergskörsbärsträden framför hotellet blir det även silveroxel och flikbladig gråal på sträckan framför boulangeriet berättar Maria Carlsson.
Eken sparas
I både Österhamnen och Söderhamnen beräknas planteringarna och andra finarbeten bli färdiga under 2027.
I Västerhamnen finns inte lika många träd som i Söderhamnen, men här har man kommit så långt att arbetet med stensättning, bänkar, belysning och planteringar beräknas bli färdigt i år.
– I Västerhamnen börjar vi planteringsarbetet redan nu till våren, säger Maria Carlsson.
Förutom nya träd blir det även nya planteringar med perenner som ska främja pollinatörer och med det även den biologiska mångfalden.
– Det kommer att bli mer grönska, träd och blommor, säger hon.
Eken i rondellen blir kvar när kommunen förnyar trädbeståndet i hamnen.
När det gäller eken i rondellen vid Söderhamnsplan, som enligt uppgift lär vara en gåva från Österåkers kommun – möjligen hitforslad från Ekbacken i Åkersberga, så kommer den att bevaras som den är. Detsamma gäller kastanjerna på torget vid Söderhamnsplan som kommer att få vara kvar.
Kajrenoveringen
Totalt har 800 meter kaj rustats upp, från Kronudden i norr till Gästhamnen i söder. Samtidigt dras även nya vatten- och avloppsledningar och den fysiska miljön piffas upp.
Projektet är indelat i tre etapper: Västerhamnen, Österhamnen samt Söderhamnen.
Kostnaden har beräknats till 381-382 miljoner kronor, varav Trafikverket står för ungefär hälften, som mest 185 750 000 kronor.
Källa: Vaxholms stad