Debaser vid Hornstulls strand får en ny scen. I somras pensionerades Bar Brooklyn, som tillhör Debaser, där en mindre scen fanns. I stället öppnar Debaser Nova. Lokalen har byggts om för att kunna ta in fler. Än är inte inredningen ordnad, men skillnaden märks av direkt.

Scenen har blivit större och flyttats till långsidan.

– Jag gillar att det känns mer öppet och att alla kommer närmare artisten, säger Micke Lindevall, programchef på Debaser.

Planen var aldrig att Bar Brooklyn skulle vara en livescen. Den var mer tänkt som en bakficka till klubben i form av en ölbar.

Micke Lindevall, programchef på Debaser.

Micke Lindevall, programchef på Debaser.

Victor Malmcrona

Andra scener stängde

När den öppnade för 13 år sedan hade Debaser klubb vid Medis, Slussen och i Malmö. Att då ha två scener bredvid varandra i Hornstull kändes onödigt. Men under åren stängde de andra scenerna.

Så Bar Brooklyn fick bli ett ställe för livemusik, trots att lokalen inte var utformad för det. Artisterna stod längst in i det avlånga rummet. Pelare blockade rätt mycket för publiken. Att ta sig fram till baren var bökigt.

– Vi fick hit bra band, men allt eftersom kom fler akter med för mycket utrustning. Det fanns ingen plats för ljud och ljus. Ibland var det lite pinsamt att visa artisterna var de skulle spela.

Än är inte inredningen fixad i den omgjorda lokalen – men klart är att den nu är mer lämpad för livespelningar.

Än är inte inredningen fixad i den omgjorda lokalen – men klart är att den nu är mer lämpad för livespelningar.

Olivia G Dobos

Börjar på ny kula

Dessutom var allt lite slitet efter 13 år. Beslut togs att göra ett omtag – riva ut allt och börja på ny kula. Så Bar Brooklyn blir Debaser Nova.

– Det var en möjlighet att få skapa något nytt. Att få bygga en liten scen och planera den i detalj har varit kul.

Nu finns plats för 320 personer i publiken. Scenen syns bättre och det har byggs en bar på var sida om den. Det går även att möblera om så att lokalen känns full även om det inte är fullsatt.

Bar Brooklyn vid Hornstulls strand har stängt – i stället öppnar Debaser Nova.

Bar Brooklyn vid Hornstulls strand har stängt – i stället öppnar Debaser Nova.

Victor Malmcrona

Mixades på ipad

Tekniken har fått ett rejält lyft. Kulturförvaltningen bidrog också med lite pengar.

– Innan mixade vi allt på en ipad. Nu har vi mixer- och ljusbord. Vi har in ear-teknik. Det är nästan lite väl uppgraderat, men då håller det också i många år framöver.

Namnet Nova kom till Micke Lindevall när han var på konferens i Bratislava på kulturcentret Nova Cvernovka. Tanken är fortfarande att mer kända band ska spela på den större scenen som finns på Debaser Strand. Nova är som tidigare i huvudsak vikt för mindre artister, även om mer etablerade musiker också kan hålla mer intima konserter där.

– Vi ville inte ha "lilla Debaser" och Nova funkar på alla språk. De som spelar här är också små akter som ska växa till stjärnor. Det kändes rätt.

Öppningskvällen är planerad till början av september.

Nya scenen är mer lämpad för livespelningar.

Nya scenen är mer lämpad för livespelningar.

Olivia G Dobos