En av föräldrarna som ville, men inte fick, vara med på mötet var Josefin Silverfur.

– Det gällde alla föräldrar, även de med minderåriga barn, och någon motivering gavs inte, säger Josefin Silverfur vars son går på Rudbeck.

Även lärarna portades från mötet i aulan, där skolledningen skulle berätta om bakgrunden till sitt beslut och svara på elevernas frågor.

Skolchefen Linus Nygren berättar att han på grund av ledighet inte var på plats när mötet hölls i aulan och därför inte vet exakt varför lärare och föräldrar som ville vara med nekades.

– Men det var kallat till ett informationsmöte för elever, så jag förmodar att det var därför, säger han.

Lärare publicerade öppet brev

En av lärarna som blev stoppade i dörren valde att publicera ett öppet brev på skolplattformen Schoolsoft.

Hen undrade bland annat vad det är med NT-veckan som inte är förenligt med den värdegrund som svensk skola vilar på.

Utöver det riktade läraren kritik mot skolchefen Linus Nygrens uttalande under ett möte med de elever som arrangerade NT-veckan i november i fjol: "Att förbättra NT är som att polera en bajskorv”.

Uttalandet är ”taget helt ur sitt sammanhang” i det öppna brevet, menar skolchefen själv.

– Uttrycket var inte det bäst valda, men diskussionen handlade om det omöjliga i att förändra ett koncept som i grunden inte är okej, säger Linus Nygren.

Trycktes upp och spreds

Brevet plockades snabbt bort från Schoolsoft, men flera elever hade hunnit spara det och under fredagen skrevs det ut, trycktes upp, och sattes upp på flera ställen på skolan – medan personal gick runt och försökte hålla jämna steg och ta ner lapparna.

Fick "muntlig tillrättavisning"

Läraren har fått vad hens fackombud kallar ”en muntlig tillrättavisning” – enligt skolledningen inte på grund av brevets innehåll utan för att hen publicerade det på Schoolsoft som är skolans kommunikationsverktyg.

– Att det var förbjudet att publicera där hade jag ingen aning om, och inte mina kollegor och inte mitt fackombud heller, säger läraren själv.

Hen är kallad till ytterligare ett möte med skolledningen, troligen senast på fredag.

– Jag hoppas det för det skulle vara skönt att få besked före sportlovet om jag får behålla jobbet eller inte.

"Borde uppmuntras"

Läraren berättar att beslutet att lägga ner NT-showen fick bägaren att rinna över.

– Att lägga ner NT-showen för att det ibland blir några små "övertramp" av våra ungdomar är löjligt. 100-tals ungdomar som helt frivilligt försöker skapa något, det är sällan ser man sådant engagemang och det borde uppmuntras inte kväsas.