Parkeringsplatser vid hyresrätter och bostadsrätter, som hyrs separat och inte ingår i hyran eller avgiften för bostaden, kommer från och med oktober nästa år att beläggas med 25 procent moms, meddelar Skatteverket.

Kostnaden för att hyra en p-plats vid bostaden i området varierar. Stockholmshem tar exempelvis mellan 500 och 750 kronor i månaden för sina p-platser i Sätra och Skärholmen. Svenska bostäder uppger att deras p-platser kostar mellan 400 och 1500 kronor. Och Ikano som har bostäder i Bredäng tar 400 kronor för en p-plats.  

Den nya momsen innebär att hyresvärdar och bostadsrättsföreningar som vill göra samma vinst på p-platserna som i dag måste höja avgiften med 25 procent för de boende. 

Md Sajal Sheikh som har p-plats vid bostaden på Stora Sällskapets väg i Bredäng är kritisk till höjningen. 

– Om de höjer parkeringsavgiften så blir det svårt för många. Allting bara går upp i pris och alla har inte råd. Bilen är jätteviktig för oss, vi behöver den när vi åker och handlar och sådant. Jag vet inte exakt vad vi betalar nu men om de höjer parkeringen skulle vi nog bara ha en bil, inte två som vi har nu, säger han. 

Salka Ardal Rosengren, Andrew Hardwidge och Islwyn 2,5 år som vill skaffa bil och köar för p-plats uppskattar inte den nya momsen.

Salka Ardal Rosengren, Andrew Hardwidge och Islwyn 2,5 år som vill skaffa bil och köar för p-plats uppskattar inte den nya momsen.

Mikael Andersson

Inte heller Salka Ardal Rosengren och Andrew Hardwidge som bor i området gillar beskedet. 

– Det var tråkigt att höra. Vi har ingen bil nu men vill köpa en och står i kö för att få plats, säger Salka Ardal Rosengren.

De vet inte den exakta kostanden för en parkeringsplats i deras område och är osäker på om en 25-procentig höjning skulle få dem att avstå från bil.

– Vi måste räkna på det, säger Salka Ardal Rosengren.

Säteabon Adelina Hoxhaj tycker att p-avgiften på närmare 800 kronor redan är för hög.

Säteabon Adelina Hoxhaj tycker att p-avgiften på närmare 800 kronor redan är för hög.

Mikael Andersson

För dyrt redan nu

Sätrabon Adelina Hoxhaj har däremot stenkoll på kostanden.

– Vi betalar nästan 800 kronor, så det här är inte bra alls. Det är svårt för många med ekonmin redan som det är, och så höjs priset. Det borde sänkas i stället. Vi har tre barn och behöver bilen så vi skulle inte avstå den, men det här är inte bra, säger hon.

Birgitta Eriksson, som bor i Sätra, tycker att höjning i kombination med alla andra höjningar är för stor.

Birgitta Eriksson, som bor i Sätra, tycker att höjning i kombination med alla andra höjningar är för stor.

Mikael Andersson

Birgitta Eriksson som bor i Sätra har inte bil själv men tror att den nya momsen kommer att slå hårt mot många hushåll.

– Jag tycker det är saftigt när alla andra priser stiger och jag tror att folk kommer att bli arga. Maten, elen och allting annat går upp. Vi kommer att bli så fattiga här i Sverige när allting höjs.

Hyresvärdar osäkra vem som ska betala 

Om det är hyresgästerna som får ta hela ökning är oklart.

Kommer ni som fastighetsägare att ta någon del av den ökade kostanden och i så fall hur mycket?

– Vi håller på att utreda hur detta ska hanteras och har därför inget svar i dag, säger Åsa Stenmark, kommunikationschef för Stockholmhem. 

Inte heller Svenska bostäder kan ge något besked.

– Vi analyserar vad beslutet får för konsekvenser för våra hyresgäster och för oss som bolag, men har ännu inget besked om hur det kommer att påverka, säger kommunikatör Tulsa O’Shea.

Inte heller Ikano har tagit några beslut om någon generell kompensation.

Några tecken på att boende börjat säga upp p-platser på grund av kommande höjningar har inget av bostadsbolagen sett.