Haninge

I Täby och Huddinge byggs det nu nya simhallar. Där blir bassängerna 50x25 meter med plats för tio banor, precis som i många nya hallar som byggs.

Enligt Kenneth Magnusson, ansvarig för anläggningsfrågor på Svensk simidrott, är åtta banor deras minimumkrav för tävling.

– För tävling är det trevligt med tio banor men det är framförallt viktig i den dagliga driften. Vi har en otrolig brist på vattenyta, särskilt i storstäder. Det kommer märkas om man gör bassängen mindre, säger han.

Det finns också hallar som byggs med de måtten som nu föreslås i Haninge, alltså 50x21 meter, bland annat i Kalmar och Uddevalla. Men många större kommuner väljer oftare att bygga 50x25.

Betydligt dyrare

Elisabeth Strömberg, verksamhetsutvecklare på Haninge kommun, berättar att den nya simhallen på Torvalla kommer att ha en liknande lösning som den i Huddinge, där den kan delas in med en höj- och sänkbar bro. Men kommunen menar att det i praktiken skulle behövas en 52-metersbassäng för att kunna dela in den i två bassänger på 25 meter vardera.

Det skulle göra simhallen dyrare än de 800 miljoner den tidigare beräknats kosta. Slutgiltigt beslut om kostnader väntar längre fram.

Enligt Stig-Erik Öström, projektchef på Tornberget, bedöms en utökning av bassängstorleken från 50x21 meter till 50x25 beräknas kosta mellan 50-60 miljoner. En utökning med två meter till för att bassängen ska kunna delas i två 25-metersbassänger bedöms kosta 30-40 miljoner.

Växande befolkning

När den nuvarande simhallen på Torvalla byggdes 1971 var Haninges befolkning 48 000. I dag är den över 100 000 invånare, något som är en stor del i beslutet att bygga en ny simhall.

Kenneth Magnusson ser att det är extra viktigt i stora kommuner som Haninge att man inte underskattar behovet och att en ny anläggning ofta leder till fler badande än vad man kan tro.

– Det här är en anläggning som ska vara aktuell i 50 års tid. Om man är för snål så kommer det kanske slå tillbaka i framtiden, för det går inte att bygga om för en rimlig kostnad. Man måste framtidssäkra.