På tomten som är inklämd mellan villorna är det i dag parkering, småskalig industri, garage och kontor. Om några år kan det i stället vara radhus och flerfamiljshus här.
– Jag tycker att det är bra, bara man inte tränger ihop för mycket. De vore kul om det blir lite gammal och lantlig stil, säger Helen Swärd, som bor i området.
Hon tycker att husen ser fina ut när vi visar illustrationerna. De ska byggas i trä i dova färger för att smälta in i omgivningen.
Helen Swärd, som bor i området, tycker att illustrationerna på de nya bostäderna ser fina ut. "Det vore kul om det blir lite gammal och lantlig stil", säger hon. Här tillsammans med dottern Ellen Frylmark och hunden Lexi.
Christian Lärk
– Det blir hus i mindre skala. Det är radhus mot Slåttervägen och flerbostadshus med större lägenheter mot Gamla Södertäljevägen. På så sätt ges en möjligheter för de som redan bor i området att kunna bo kvar vid förändrade familjeförhållanden eller livssituationer, säger Jenny Söderlund, planarkitekt.
Det blir två flerbostadshus med cirka 16 lägenheter, om två till fem rum och kök. I förslaget kommer husen att ha två våningar med möjlighet att inreda vinden. Husen har även en suterrängvåning mot innergården för att anpassa huset till terrängen.
Så här kan radhusen se ut.
Illustration Yellon
Byggs i trä
Mot Slåttervägen föreslås tio radhus. Radhusen är två våningar med inredd vind under sadeltak. Bostäderna planeras få en gemensam gård mellan husen.
– Fasaderna kommer att vara i trä. Förslaget är att det byggs radhus, men detaljplanen möjliggör även för parhus eller kedjehus. I sådana fall blir det något färre. Det blir entréer mot den gemensamma innergården och södervända uteplatser mot Slåttervägen, säger Jenny Söderlund.
Fram till den 22 december är förslaget ute på samråd, då får det att tycka till om planerna. Om detaljplanen inte överklagas beräknas byggstart till 2027.
Mot Gamla Södertäljevägen blir det flerfamiljshus. I dag finns mindre verksamheter på tomten.
Christian Lärk
Zetas kan bli bostäder
Det här är bara ett av flera nya bostadsprojekt som är på gång i Segeltorp. Även längs Häradsvägen planeras det för radhus och flerbostadshus i fyra våningar. I centrum ska det byggas 85 lägenheter och det finns planer på att omvandla Zetas handelsträdgård till ett bostadsområde med 50 till 80 bostäder och en ny park.
Finansieringen av Spårväg syd har fått grönt ljus och i samband med bygget av den ska Segeltorps industriområde omvandlas till en ny stadsdel med bostäder. Här har byggbolaget JM köpt flera fastigheter som bedöms ha utrymme för 600 bostäder.