Stadsdelsförvaltningen har satsat 100 000 kronor på en så kallad medborgarbudget för att göra Kellgrensparken i Stadshagen tryggare och mer levande. Den avlånga och relativt okända parken ligger mellan Kellgrensgatan, Sankt Göransgatan och Warfvinges väg.

"Helt chockade"

Röstningen om vad som ska hända i parken i Stadshagen är nu avslutad, och det vinnande förslaget är ett ljusspår framtaget av scoutgruppen Pilgrimerna från Brobergska scoutkåren på Kungsholmen.

– Vi blev helt chockade när vi fick höra att vi hade vunnit. Det trodde vi inte när vi stod ute i spöregnet och diskuterade våra idéer. Det är en stor ära, men framför allt känns det fint att så många har engagerat sig i att göra vår stadsdel lite finare och tryggare, säger Ella Nordström, 17.

Kellgrensparken ska bli mindre anonym.

Kellgrensparken ska bli mindre anonym.

Stockholms stad

I höstas fick alla som ville lämna idéer om tillfälliga aktiviteter eller installationer. Det kunde till exempel vara inslag av kultur, konst eller ljus, men inga större byggen.

Därefter fick Kungsholmsborna rösta på tre finalister, där de lokala scouternas bidrag vann.

Lång tradition

I mitten av december sätts lampor, lyktor samt slingor i olika färger och former upp. De ska lysa upp träd och stenar på ett nytt sätt.

Scoutgruppen Pilgrimerna från Brobergska scoutkåren på Kungsholmen.

Scoutgruppen Pilgrimerna från Brobergska scoutkåren på Kungsholmen.

Privat bild

Nästa steg är ett planeringsmöte med scouterna för att gå igenom detaljer.

– Ljusspår är en lång tradition inom scouterna och något av mina bästa scoutminnen. De innebär en stund av tystnad och tankar, man får lugna ner sig, sortera dagens intryck och fundera över vackra upplevelser. Genom ljusspåret i Kellgrenska hoppas vi kunna ge möjlighet till stillhet inte bara till scouter ute i skogen, utan till alla i vår älskade stadsdel, säger Ella Nordström.