Handen

Den 11 juni börjar herrarnas fotbolls-VM i Kanada, USA och Mexiko. Södertörns miljö- och hälsoskyddsförbund (SMOHF) har sedan tidigare beslutat att serveringstillstånd kan gälla tillfälligt fram till klockan 08 på morgonen.

Än så länge är det bara en bar som ansökt, Memory Lane i Haninge centrum.

– Vi har fått godkänd ansökan, säger delägaren Bonny Sundin.

Inte till 04

De har beslutat att inte visa matcherna klockan 04 i gruppspelet. Anledningen är att gästerna antingen kommer ha varit ute hela natten och inte kommer få komma in, eller så har de gått upp tidigt och inte kommer vilja handla i baren och köket är stängt, säger Bonny Sundin.

– Det är mycket att ta in för att se till att det går runt.

Till matchen mot Nederländerna på midsommardagen, som går klockan 19, är redan alla borden fullbokade. Där slår man på stort med trubadur.

– 01-matcherna håller vi på att ta in intresseanmälningar till nu. Man får gärna höra av sig om man vill komma, säger han.

De kommer ta ett nytt beslut om hur de gör om det blir eventuellt slutspel för Sverige.