Längst ut på en snårig landsbygdsväg i norra Stäket ligger Uddnäs Gård. Mellan tjocka träd och med Mälaren glittrande i ögonvrån breder en stor välskött gräsmatta ut sig. Här håller hästpoloklubben Stockholm Polo Club till.

– Många gillar hästpolo för att det är en kombination av att vara nära hästar, vara ute i naturen och lagsport ute på planen. Alla kan utöva sporten och det finns en stor gemenskap och socialt runt den, säger Josefine Solebrink, som är klubbchef.

Uppe på höjden, ovanför spelplanen, rustas hästarna för träning. Josefine Solebrink berättar att polohästar är väldigt lugna och snälla hästar.

– Men så fort de kommer ner på planen vet dom vad som gäller.

Började som femåring

Hästarna börjar träna genom att galoppera runt poloplanen. En tränare kan rida med flera tyglade hästar samtidigt.

In på gräsplanen rider 18-åriga Tobias Ussher, en av klubbens proffspelare och tränare.

– Jag gillar alla djur, men jag älskar verkligen hästar. Och det är ett väldigt intressant spel. Man behöver ha ett samspel med hästen samtidigt som man behöver ha kontroll över klubban. Det viktiga är kontakt och självförtroende, säger han.

Han är uppvuxen i Argentina där både hans pappa och farfar har tävlat i hästpolo proffesionellt i över 30 år. Själv har han tränat sedan han var fem.

– Det är mitt liv. Min dröm är att fortsätta försöka bli en så bra spelare som möjligt.

"Bollsinne och tajming"

Klubben vid Uddnäs gård är en av två hästpoloklubbar i Stockholm. Här har de runt ett tjugotal medlemmar som regelbundet tränar. Vissa har egna hästar, andra går lektioner med klubbens hästar.

Enligt Josefine Solebrink är det vanligtvis rätt blandat, både vad gäller ålder och tidigare erfarenheter bland spelarna.

– Det är verkligen en sport för hela familjen. Det är inte som ridning, där man gynnas av att börja tidigt. Du kan börja spela polo utan att ha någon erfarenhet av att rida. Polohästar är dessutom väldigt snälla.

Däremot kan det vara en fördel att ha spelat hockey eller golf sedan innan.

– Det är jättemånga som har gjort det och sen sätter sig på en häst. Man måste ha bollsinne och vara orädd såklart, eftersom du rider. Du måste koppla bort att du sitter på en häst och i stället fokusera på själva spelet.

Men helt enkelt är det inte. Spelaren måste ha klubban i ena handen och ha enhandsfattning i tygeln som styr hästen.

– Det är alltid ett samspel med ett djur. Man måste ha både bra bollsinne och bra tajming.

Josefine Solebrink är klubbchef vid Stockholm Polo Club.

Josefine Solebrink är klubbchef vid Stockholm Polo Club.

Stefan Källstigen

Laddar inför cup

Nu håller klubben på att förbereda sig inför midsommarcupen som poloklubben anordnar under midsommarhelgen.

– Alla är välkomna att komma och kolla. Jag uppmanar alla att prova spela, det är väldigt roligt, säger Josefine Solebrink.