Östermalm

Solen vräker ner över de tinnar och torn som utgör nya äventyrslekparken nedanför Kaknästornet. Ryktet om att den står klar tycks ha spridit sig på Instagram och hit har familjer letat sig från hela stan.

– Jättemysigt. Det är första gången vi är här. Vi kom för halvtimme sedan och barnen har lekt konstant. De vill inte ens pausa för fika, säger Malin Strömgren, som parkerat sig vid ett picknickbord.

Kaknäs äventyrslekplats har rustats upp. Här finns även grillplats och linbana.

Kaknäs äventyrslekplats har rustats upp. Här finns även grillplats och linbana.

Victor Malmcrona

Åkte i finkan

Dottern Olivia, 5 år, har lekt riddare. Hon och lillebrorsan Emil har jagat varandra. Hon blev tagen och satt i fängelsehålan.

– Men det finns ett hål där man kan rymma, så jag satt inte så länge, säger Olivia.

Vår fyraåring har lekt med allt.

Har renoverats

I våras revs den gamla borgen som stod här, eftersom den ansågs sliten. Planen var att ge plats åt en "riktig" medeltidsborg. Den öppnade i början av juli. Det finns tornrum att utforska och murkrön att patrullera. På borggården går det att botanisera vid ett skördestånd.

Innan upprustningen fick förskolebarn tycka till om hur de tyckte att platsen skulle utformas. Det verkar som att de hade fingret på pulsen. Att döma av farten på det lekande som pågår – och ljuden från många glada barn – så är nya lekplatsen en hit.

Gisella och Minh Pham med döttrarna Belle och Noemie, 4 och 2 år.

Gisella och Minh Pham med döttrarna Belle och Noemie, 4 och 2 år.

Victor Malmcrona

Bra utflykt

Här finns en bra mix av saker att göra och sådant som eggar fantasin. Sedan är det inte så dumt att Skansen ligger nära. Det tycker Minh Pham, som är här med familjen.

– Vår fyraåring har lekt med allt, men tvååringen är lite för liten. Vi får kanske komma tillbaka när de är lite äldre, säger Minh Pham.

Förskolebarn fick tycka till om hur nya lekplatsen skulle bli.

Förskolebarn fick tycka till om hur nya lekplatsen skulle bli.

Victor Malmcrona

Vid Kaknästornet

Vad: Kaknäs äventyrslekplats

Var: Mörka Kroken 4, Ladugårdsgärdet

Lekplatsen uppdaterades under vår och försommar 2026. Den öppnade i ny skepnad 1 juli.

Här finns även vindskydd och grillplats.

Intill ligger Kaknäs discgolfbana.

Källa: Stockholms stad