Lidingö/Ropsten
Det är andra dagen i rad som infarten till Norra länken vid Ropsten varit avstängd för trafik. När Mitt i gör nedslag vid lunch på onsdagen har köerna varit stillastående i flera timmar.
Om det händer något blir man helt instängd på Lidingö.
– Jag jobbar mellan Lidingö och innerstaden och har tappat flera kunder, jag har provat alla vägar men inget har fungerat, nu har jag stått här i en timme, säger en taxichaufför som klivit ur bilen i köerna.
Han är kritisk till att polisen inte underlättat med dirigering av trafiken.
– De borde varit här redan klockan nio.
Fast på ön
Taxichauffören är inte ensam. Så långt ögat når står bilarna uppradade i varje riktning. Flera resenärer är kritiska till hur sårbar ön är vid händelser som denna.
– Om det händer något blir man helt instängd på Lidingö, säger Stefan Ljungblom.
Han har två dagar i rad behövt vända tillbaka hem då han inte kunnat ta sig till jobbet med bilen.
Bussar och räddningsfordon drabbade
Trafikkaoset ledde även till inställda avgångar för bussar. Under morgonen var det flera resenärer som istället valde att promenera över Lilla Lidingöbron.
– Vi har fått göra en del omläggningar och indragna bussavgångar, säger Sophie Gunnarsson, presskommunikatör på SL, till SVT.
Läsarbild. Köerna sträckte sig långa under onsdagen.
Daniel Wiberg
Särskilt märkbart var de sirener som hördes från räddningsfordon på Lidingöbron. Öns utsatthet vid särskilda händelser som denna är något som flera är kritiska till.
– Även om man vill prioritera för cyklar vid Lidingövägen och Valhallavägen borde det finnas ett fält man kan öppna upp, det här förstör ju helt vid eventuella evakueringar. Det är många som upplever att man blir helt låst när det blockeras, säger en Stefan Ljungblom.
Felet åtgärdat
Det var alltså en kabelbrand som orsakade problem med strömmen till Trafikverkets anläggning i tunneln under tisdagen. För att åtgärda det satte man in ett reservkraftsaggregat, men under onsdagsmorgonen gick även det sönder, berättar Lisa Hallengren, presstalesperson på Trafikverket.
– Idag vid lunch kom de korrekta reservdelarna, så vi hoppas kunna återvända till normal drift imorgon.
Oväntat
Man planerar nu att göra extra undersökningar av anläggningen för att förhindra att något liknande händer igen.
– Detta kom oväntat, vi såg inga varningar på att det skulle ske, säger Lisa Hallengren.
– Men vi förstår absolut att det skapat problem och förseningar, och det är bara att beklaga.