Buss 519 börjar från och med 14 december trafikera sträckan Ursvik-Frösunda-Tekniska högskolan.
När den nya linjen presenterades, delvis som kompensation för indragna och djupt sörjda linje 57, var planen att bussen skulle gå endast vardagar klockan 6-21.
Det var ved i missnöjesbrasan bland Frösundas resenärer som i våras gick ihop i en stor protest.
Även Solna stad vände sig i remissvaret mot att buss 519 med sina betydligt färre avgångar än företrädaren skulle bli en värdig ersättare till 57:an.
Nu har regionstyret tänkt om.
När bussen införs 519 blir det med generösare avgångar.
– Buss 519 kommer att gå nästan hela dygnet och även helger, är beskedet från Jakop Dalunde (MP), nytillträdd ordförande i trafiknämnen efter Anton Fendert.
Under rusning blir det 15-minuterstrafik och övriga dygnet 20- eller 30-minuterstrafik. På vardagar går bussen klockan 05-01 och helger 06-00.30. En beställning har nyligen lagts till trafikförvaltningen.
Varför har ni ändrat er?
– Ekonomin har stärkts och därmed möjligheten att göra större satsningar, buss 519 är en av de satsningarna.
I Frösunda, inte minst, anser många att Tekniska högskolan inte är tillräckligt centralt som ändhållplats. Hur ser du på det?
– Jag hör vad de säger och så fort det finns bättre ekonomiska förutsättningar så kommer jag definitivt att titta på de önskemålen.
Så det kan bli en förlängning av 519?
– Jag kan inte lova något men vi vill ju få ut så mycket kollektivtrafik som möjligt.
Mest nytta
Bakom att just 519 prioriteras inför tabellskiftet i december ligger en bedömning kring var ökad turfrekvens gör mest nytta, enligt Jakop Dalunde.
Jakop Dalunde (MP) är ny ordförande för trafiknämnden efter Anton Fendert och tar 1 november över som trafikregionråd.
Pressbild/Moa Karlberg
Just Ursvik har i många år ropat efter mer busstrafik.
– Sundbyberg är en av Sveriges mest växande kommuner, Ursvik är en central del av det. Såväl vi som Sundbybergs stad är väldigt angelägna om att stärka förutsättningarna för att resa hållbart. Det här kommer att göra det dramatiskt mycket enklare att bo och leva i Ursvik och ta sig in till stan.
Samma sträcka
Apropå det, Jakop Dalunde är själv Ursviksbo. Men han säger att linje 519 presenterades innan han flyttade dit och att satsningen på ökad turtäthet inte har med ett eget intresse att göra.
En förutsättning för att buss 519 kommer till Ursvik är att en bussvändplats anläggs i stadsdelen. Det görs i korsningen Marieborgsgatan/Oxenstiernas allé och ska vara genomfört lagom till lanseringen av den nya linjen.
Vid korsningen Marieborgsgatan/Oxenstiernas allé ska bussvändplatsen i Ursvik anläggas.
Alexander Kuronen
Sundbyberg lyfte i sitt remissvar för linje 519 ett önskemål att få bussen via Hallonbergen. Men någon ändring i linjesträckningen har inte gjorts efter remissrundan. Enligt Jakob Dalunde behöver man väga in hur snabbt det ska gå att ta sig in till stan, samt att buss 504 redan idag går mellan Ursvik och Hallonbergen.