Alby
På ungefär en månad hittades två dumpade kaniner i Alby som var rakade, skadade och illa däran, vilket P4 Stockholm var först att rapportera om.
Det är inte första gången det sker, uppger Therese Bergman som arbetar med smådjur och driver den ideella föreningen Smådjurschansen. Förra året hittades sex kaniner i Södertälje, ungefär samma tid på året.
Båda händelserna är polisanmälda.
– Men det leder sällan till något, tyvärr. Det är inget polisen lägger resurser på, säger hon till Mitt i.
Inte ovanligt
De två dumpade kaninerna i Alby, Marshall och Quill, mår i dag bra och har fått var sitt hem i Stockholm.
– De var i olika bra skick. Marshall hade sår på kroppen, brännskador och var uppenbart vanvårdad. Sedan hade de båda parasiter, som de ofta har när de har bott i miljöer som inte är så bra.
Varför de har rakats är oklart.
– Vår misstanke är för att de inte ska kännas igen. Eller så är det någon som, ursäkta uttrycket, inte har alla hästar hemma, säger Therese Bergman.
Kaninen Marshall var tilltygad, men mår bättre i dag.
Privat
Quill, som hittades i maj, var inte i bra skick. Han mår bättre i dag. Båda kaninerna hade parasiter när de räddades.
Privat
Hon menar att det inte är ovanligt att husdjur dumpas när sommaren är på ingång.
– Det är tyvärr väldigt vanligt, vi får larm varje vecka. Det är inte bara etiskt fel, utan också ett brott mot djurskyddslagen. Som djurägare måste du planera i förväg, tänka långsiktigt och ha både en plan A och plan B kring husdjursvakt. Men också tänka till innan, kan jag ta det här ansvaret och skaffa ett husdjur, säger Therese Bergman.
Avliva är bättre
Petra Jongen driver ett jourhem i Södertälje för reptiler. Hon fick rycka ut till Botkyrka för att rädda Quill när larmet kom. Hon har inte heller sett att folk rakar kaniner.
– Det kan vara i välmening för att det blir varmt på sommaren. Men du får inte göra så här, man får absolut inte raka bort håret i ansiktet.
Petra Jongen har smådjurshem för reptiler.
Privat
Hon uppmanar djurägare att åka till veterinär om man inte kan ta hand om dem.
– Att avliva är bättre i så fall. Det här blir ett lidande för djuren. En kanin kan inte få tag på vatten, och tänk att det är en varm sommar, de kan ligga och självdö. Det här är det sämsta sättet att göra av sig med djur på, säger hon.