Stockholm
Krogar som redan hade serveringstillstånd utan anmärkningar kunde ansöka om att ha öppet ända till klockan åtta på morgonen under VM.
Mycket bra, tycker flera partier som nu vill att Stockholms stad hittar en permanent lösning.
”Stockholm ska vara en levande storstad, inte en stad där politiken stänger dörren för restauranger, nöjesliv och kultur. När det nu ser ut att finnas en majoritet för att permanenta de utökade serveringstillstånden, vill vi pröva frågan skarpt”, säger Gulan Avci (L), socialnämndens vice ordförande, i en kommentar till Mitt i.
Stärka Stockholms konkurrenskraft
Nu kallar socialnämnden till ett extrainsatt möte den 29 juli. Bakom förslaget finns även de andra oppositionspartierna M, KD och C – men även MP har öppnat för att införa generösare öppettider.
Det går inte bara att säga att "det här var roligt, det här gör vi igen".
Gulan Avci (L) med flera andra partier i ryggen vill utreda möjligheten för alkoholservering dygnet runt.
Mikael Andersson
Ett av de främsta argumenten för förslaget är att Stockholm ska kunna konkurrera med andra europeiska huvudstäder vad gäller besökare, investeringar och internationella evenemang.
"För att stärka stadens attraktivitet behövs ett regelverk som är flexibelt, förutsägbart och bättre anpassat till en internationell storstad", står det i skrivelsen.
Snabbar inte på beslutet
Nästa planerade nämndemöte hade varit i augusti. Enligt social- och trygghetsborgarrådet Alexander Ojanne (S) är det skådespeleri från oppositionen att kalla till ett extrainsatt möte eftersom det ändå inte kommer att snabba på beslutsgången.
– Det måste ju upp till kommunfullmäktige och vi har inget kommunfullmäktige förrän efter valet. I praktiken betyder det här sammanträdet ingenting.
Enligt Alexander Ojanne (S) måste man backa till Bellmans tid för att hitta en tidpunkt då Stockholms krogliv var mer levande än nu.
Mikael Andersson
Oppositionspartierna bakom skrivelsen anser att erfarenheterna från VM visar att det går att förena senare serveringstider med ordning och säkerhet. Alexander Ojanne vill dock invänta en grundligare utredning innan han tar ställning.
– Det går inte bara att säga att "det här var roligt, det här gör vi igen". Det är inte ett seriöst sätt att hantera en sådan här fråga.
Han tror att det är bra att Stockholm står upp för den restriktiva alkoholpolitiken som finns i Sverige, som han menar har tjänat oss väl.
– När vi svajar, då svajar hela landet.
Du tror inte att det är så här man gör Stockholm mer konkurrenskraftigt?
– Nej, det tror jag inte. De som påstår att Stockholm inte har ett levande krogliv missar ju fakta. Vi måste backa till Carl Michael Bellmans dagar för att hitta högre krogtäthet än vi har just nu.