Skärholmen

I Skärholmsområdet finns i dag ordningsvakter i galleriorna i Skärholmen och Vårberg. Där finns även SL:s ordningsvakter samt stadens mobila ordningsvakter som åker runt mellan olika områden.

Men under april till september 2025 blev vakterna i området fler. Då fick polisen i ett pilotprojekt, 6 till 8 egna ordningsvakter som jobbade i deras egen regi. Tanken var att de skulle jobba trygghetsskapande och frigöra resurser så att polisen kunde jobba mer offensivt mot kriminella. I Skärholmen är polisen nöjda med projektet.

– De har stärkt upp arbetet, så det har varit positivt, säger polischefen Susan Friberg.

Ordningsvakterna har främst jobbat med närvaro och ordningshållning i centrummiljöer, framförallt i Skärholmens centrum. En stor del har handlat om fotpatrullering och att avvisa, avlägsna, eller omhänderta och transportera personer som varit ordningsstörande.

Vad har avlastningen inneburit för er?

– Vi har kunnat jobbat mer proaktivt i flera områden. Under sensommaren har vi också sett en sjunkande våldsbrottslighet. Somrarna 2022-2024 var antalet anmälda misshandelsbrott mellan 30 och 40, sommaren 2025 var siffran mellan 25 och 30. Sedan är det svårt att säga om det beror på ordningsvakterna, men vi tror ändå att deras närvaro och de åtgärder de har vidtagit syns i brottsstatistiken.

Vi har kunnat jobbat mer proaktivt i flera områden.

Skärholmspolisen har fått förstärkning med ett tiotal nya poliser sedan årsskiftet berättar Susan Friberg, polischef Skärholmen.

Skärholmspolisen har fått förstärkning med ett tiotal nya poliser sedan årsskiftet berättar Susan Friberg, polischef Skärholmen.

Anna Rönngren

Ökade samhällsnyttan

Att vakterna var polisens egna påverkade också samhällsnyttan, enligt Skärholmspolisen.

– En annan uppdragsgivare har sina egna mål med vakter. Om SL exempelvis har anställt en vakt för att hålla ordning i tunnelbanan så förstår man om de inte vill att de ska avsätta tid för transportera berusade personer, även om det skulle vara det bästa för samhället i stort, säger Susan Friberg.

Vill ni fortsätta med ordningsvakter eller vill ni hellre se någon annan lösning?

– Jag tror att ordningsvakter är ett jättebra komplement till polisen, sedan om de ska vara anställda av polisen, stadsdelen eller kommunen har jag inte så mycket tankar kring. Vi inväntar den nationella utredningen så får vi se vad de kommer fram till.

Har ni fått någon annan förstärkning sedan ordningsvakterna försvann?

– Ja, under 2026 har vi fått ett tiotal nya uniformerade poliser, så det är fler än vad vi hade ordningsvakter.

Någon skillnad i våldsbrottslighet mot normalt, sedan ordningsvakterna försvann i höstas har polisen inte märkt.

Så många ingripanden gjorde vakterna

Under de månader polisens ordningsvakter jobbade i Skärholmen gjorde de mer är 1600 avvisanden, avlägsnade ett 50-tal personer och omhändertog drygt 80.

Pilotprojektet pågick förutom i Skärholmen även på Södermalm.

Källa: Polisen