Vasastan
Under en tid har staden arbetet med att fixa till trottoarer i Rödabergsområdet, mellan Torsgatan och Vanadisplan.
– Trottoarerna var väldigt ojämna och vi är tacksamma för att de gör någonting åt det. Problemet är att de har spärrat av så stor del av gatorna innan hela arbetet blir gjort, säger Lasse Grengmark som bor i området.
För även om det handlar om jobb med gångbanorna har staden och dess entreprenörer även stängt av många parkeringsplatser på gatorna.
Man undrar ju hur det blir när Stockholm vaknar från semestern.
Enligt Lasse Grengmark grävdes det på bra i projektet under juni och halva juli, men sedan dess verkar mindre ha hänt.
– Jag undrar när det ska bli klart. Det brukar vara svårt att hitta parkering här normalt sett och man undrar ju hur det blir när Stockholm vaknar efter semestern.
"Det brukar vara svårt att hitta parkering här normalt sett och man undrar ju hur det blir när Stockholm vaknar efter semestern", säger Rödabergsbon Lasse Grengmark.
Privat
Men det lär bli tjorvigt att parkera i området en liten bit in på höstens smygstart.
– Arbetet går enligt plan och ska vara klart i slutet av augusti, skriver Malinda Flodman, pressansvarig på trafikkontoret.
Lika många som innan
Det arbete som görs är att staden renoverar och asfalterar om gångbanorna och snyggar till lite runt om på Falugatan och Rödabergsgatan.
– Antalet parkeringsplatser som har påverkats har varierat efter var arbetet har pågått. Inga parkeringsplatser försvinner permanent, så när arbetet är klart kommer de vara lika många som tidigare.
Nytt arbete väntar
Men arbetet i området blir inte helt klart i augusti. Staden ska nämligen också asfaltera om körbanor här senare i höst.
– Men det är ännu inte bestämt exakt när det blir och det ska gå snabbare än arbetet på gångbanorna, skriver Malinda Flodman.