– Vi är elva företagare här i Häggvik centrum och våra kunder är beroende av bil. När kommunen tidigare gjorde om besöksparkeringen till cykelbana fick vi 15 tvåtimmarsplatser, helt avgörande för oss. Men så försvann de helt plötsligt utan att vi fick någon som helst information, säger Nina Svärd på Sollentuna Veterinärklinik.
Det handlar om 15 av de totalt 47 p-platser som finns på infartsparkeringen vid pendeltågsstationen.
Den är uthyrd till Aimo men ägs av Sollentunahem. När handlarna började luska i vad som hänt visade det sig att Sollentunahem hade beslutat att erbjuda alla p-platserna på infartsparkeringen till sina egna hyresgäster då behov uppstått i samband med det pågående renoveringsarbetet på Klasrovägen.
"Olyckligt beslut"
Handlarna hörde av sig till kommunens näringslivschef Fredrik Lind, och han tog kontakt med Sollentunahem. Ärendet nådde ända upp till bolagets styrelseordförande Maria Stockhaus (M) som enligt egen utsago ”tog tag i frågan”.
Och förra helgen gjordes de 15 platserna om till besöksparkering igen.
– Det var ett olyckligt beslut, men nu är den akuta krisen löst. Nu finns det besöksplatser igen för kunder och restaurangbesökare i centrum, säger Fredrik Lind.
Renovering hela 2026
Sollentunahems vd Carolina Lejon förklarar att infartsparkeringen är fristående och att Sollentunahem inte har någon direkt kontakt med Häggvik centrum.
– Men när vi fick information om att det innebar problem för handlarna så backade vi. Vi har lyssnat och återställt platserna. Det ska skyltas om, men vi har pratat med Aimo och har en provisorisk lösning nu tills det är klart, säger hon.
De övriga 32 platserna på parkeringen kan emellertid komma att erbjudas till Sollentunahems hyresgäster i Häggvik då renoveringsprojektet på Klasrovägen väntas löpa vidare under hela 2026, berättar Carolina Lejon.