Stora Essingen är ett av de första områden där Stockholm vatten och avfall (Svoa) till våren inför en ny modell för avfallshantering för dem som bor i villa eller radhus. Då krävs tre eller fyra soptunnor mot dagens två.
Kjell Lundén Pettersson och Anne Lundén bor i en samfällighet tillsammans med flera husägare på Stora Essingen. De har i dag varsin tunna för restavfall framför ytterdörren och har fått lov att ställa ut två gemensamma kärl för matavfall uppe i en backe, en bit från husen.
– Det finns inget utrymme för fler kärl framför husen. Vi får väl ställa de nya tunnorna framför ytterdörren och försöka krångla oss runt för att komma in, säger Kjell Lundén Pettersson.
Ny regler 2027
Bakgrunden är den nya förordningen om fastighetsnära insamling som ska gälla från och med 2027. Större hus med bostadsrätter eller hyresrätter får dock inga kärl till våren. Där ansvarar fastighetsägaren för att ta fram en lösning som uppfyller kraven, och sedan beställa tjänsten från valfri entreprenör.
Insamlingsmodellen för villor och radhus har fått namnet Närsorterat, och ska införas i hela landet. För Stockholm kommer kärlen att delas ut till husägare under 2026 – och Stora Essingen är alltså ett av områden som får dem först.
Standardlösningen blir totalt tre eller fyra sopkärl med två fack i varje, plus en mindre behållare för metall. Drygt två meter blir den totala bredden om man har tre kärl, och över 2,60 om man har fyra.
Ingen praktisk lösning
Kjell Lundén Pettersson, Anne Lundén och de andra i samfälligheten har bara fem kvadratmeter egen tomt var att ställa sina kärl på. Husen ligger dessutom nedanför en smal backe där det redan är krångligt för sopbilar att ta sig upp och ner.
– Jag ser ingen praktisk lösning om vi inte får ha något gemensamt någonstans. Det kommer nog att ta mycket tid för oss att lösa det här, säger Kjell.
Stockholm vatten och avfall (Svoa) till våren inför en ny modell för avfallshantering för de som bor i villa eller radhus. Då krävs tre eller fyra tunnor mot dagens två för matavfall och restavfall.
Olle Anrell
I villaområdet Norra Ängby i Bromma har trädgårdsstadsföreningen anlitat en landskapsarkitekt, för att se över hur fler tunnor ska få plats utan att förfula området, vilket P4 Stockholm rapporterat om.
Svoa tipsar även om att grannar kan gå samman för att få ner antalet tunnor.
– Man kommer på sikt att kunna dela kärl med en granne, men man behöver först prova standardlösningen i ett kvartal för att få en bild av hushållets behov, säger Alexandra Fleetwood, presschef på Svoa.
Att ordna med ett gemensamt miljörum för området är ett annat alternativ.
Låter bekvämt
En som däremot får plats med nya kärl på villatomten är Yvonne Elgstrand-Willgren. Hon bor också på Stora Essingen och tycker att det låter bra att kunna sortera på sin egen tomt.
– Det blir lättare än att åka till återvinningsstationen med bilen.