Den första cirkulationsplatsen när man kommer till Åkersberga ska bli mer välkomnande och påminna besökare om att de kommit till en skärgårdskommun.
Därför har kommunen genom ett avtal med Trafikverket fått tillstånd att göra om rondellen.
Tidigare har den bara bestått av en rätt så trist platt yta med sten kantad av grus, men nu blir det ändring på det.
På kommunens hemsida kan man läsa att den nya rondellen utformas med ”inspiration från skärgårdens landskap”. Blåskimrande glas ska symbolisera vattnet och stenar ska representerar kobbar och skär.
Runt rondellen kommer också en vågformad båge i cortenstål (stål som är särskilt tåligt mot djupare rostangrepp) att resa sig, skriver kommunen på sin hemsida.
Glaskross och stål
Bågen, som tillverkas av en lokal smidesverkstad, ska förses med texten ”Välkommen till Österåker!”.
Som många trafikanter kanske redan märkt är arbetet i full gång.
Under helgen som gick var tanken att börja montera bågen för att sedan kunna placera ut glaskrosset som ska ge en känsla av vatten.
Om några veckor är det dags att montera belysningen som kommer att lysa upp rondellen, ett särskilt välkommet inslag när vi går mot mörkare tider.
Enligt tidigare uppgifter från Österåkers kommun startade arbetena med rondellen 5 oktober och beräknas pågå till och med 31 oktober.
Arbetet utförs nattetid av kommunens entreprenörer Peab Anläggning och innebär periodvis sämre framkomlighet än vanligt. Det är därför viktigt att visa extra hänsyn när man passerar arbetsplatsen.