Runby

Solen skiner, gräset är lite grågrönt och intill Runbyspåret bakom Runbyskolan finns sedan tisdagen en ny plats för träning. Sju maskiner i metall med bland annat bänkpress, rodd och magbänk ska få Väsbyborna att stanna till och köra lite spontangym – kanske i samband med en löprunda.

– Gymmet riktar sig till alla som vill träna, det är gratis och lättillgängligt, säger Frida Jonsson, anläggningsstrateg på kultur- och fritidskontoret.

Det är jättebra, plus att det är nytt.

Några som direkt hittade till utegymmet var ett gäng grabbar i nian. Mitt i fick ett snack med Casper Ogéus, Hjalmar Hagberg och Oscar Löfgren.

– Det var bättre än jag trodde, blir perfekt att använda på rasterna, säger Casper.

Alla tre brukar gymma på Friskis, men gillar det nya gymmets närhet till skolan.

– Det är jättebra, plus att det är nytt. Det gamla utegymmet längre bort i skogen är gammalt och slitet, säger Hjalmar.

Även Oscar är nöjd.

– Det verkar vara bra utrustning med bra kvalitet. Vore kul om det fick vara kvar, säger han.

Tycka till om gymmet

Utegymmet finns kvar till den 18 maj och alla som vill kan fylla i en enkät på kommunens hemsida, eller scanna qr-koden intill gymmet.

– Man får gärna gå in och tycka till om utegymmet men även friluftsområdet generellt. Vi tar till oss alla synpunkter till kommande planeringar, säger idrotts- och fritidschef Johanna Dermer.

Hur är då skicket på Väsbys övriga utegym? Överlag bra, enligt kultur- och fritidskontoret. Förra året byttes en del gymutrustning ut, bland annat vid Sandaspåret och Runbyspåret.

– Framöver kommer vi att byta ut utrustningen på utegymmet i Apoteksskogen. Den håller inte längre måttet och går inte att laga, säger Frida Jonsson.

Spontanytor rustas upp

Hon berättar även att kultur- och fritidskontoret i år fokuserar på att rusta upp spontanytor, både bollplanen på Väsbyskolan och den i Smedby.

– Under våren gör vi även en ny pumptrack i Smedby intill den befintliga bollplanen.

Finns det inte risk för att utegymmen inte används i den utsträckning man tänkt?

– Våra utegym saknar besöksräknare och därför har vi ingen statistik på hur många som använder utegymmen. Vår driftpersonal gör däremot medskicket att det råder inga tvivel om att våra utegym används!

Här finns Väsbys utegym

Bollstanäs

Fresta

Hagängen

Runbyspåret

Sandaspåret

Skälbyplan

Smedby

Smedgärdsspåret (Apoteksskogen)

Utanför Vilunda fotbollshall

Vilundaparkens aktivitetspark

Källa: Upplands Väsby kommun