I slutet av september stängdes B-hallen på Vallentuna IP efter ett ammoniakläckage. Den nya läckan, som inträffade under fredagskvällen, uppstod i samband med reparationsarbetet av hallen. På plats fanns bland andra Mattias Ödlund, ordförande för Vallentuna fotboll.

– Vi fick information om att en en behållare med kylvätska som stod utomhus hade gått sönder. Vi kände dock aldrig någon ammoniaklukt och uppfattade avspärrningarna som en försiktighetsåtgärd från räddningstjänstens sida.

Mattias Ödlund, ordförande för Vallentuna Fotboll.

Mattias Ödlund, ordförande för Vallentuna Fotboll.

Privat

Träningar avbröts – men inga skador

Vid tillfället befann sig omkring 200 barn och ett 20-tal ledare på plats. Den första träningsgruppen, som höll på mellan 17 och 18.30, fick avbryta sin aktivitet vid 18.15. Det andra passet, som skulle starta 18.30, ställdes in helt. Enligt Ödlund kom besked från polisen vid 19-tiden att det återigen var säkert att vistas på området, och några barn valde att återuppta träningen.

– Räddningstjänsten och polis kom till Vallentuna IP och bad oss avbryta pågående träningar och lämna närliggande planer. Det var helt odramatiskt och våra ledare avslutade träningarna och lämnade planerna tillsammans våra barn och ungdomar, berättar Ödlund.

Polisen bekräftar att läckan kommit från en ammoniaktank, som snabbt kunde tätas. Det finns inget som tyder på att brott har begåtts, och enligt polisen har ingen andats in gasen.

Polis, räddningstjänst och ambulans tillkallades till idrottsplasten.

Polis, räddningstjänst och ambulans tillkallades till idrottsplasten.

Läsarbild

Hockeyverksamheten påverkas fortfarande av läckan som ägde rum i september. B-hallen har varit stängd sedan dess, och det finns i dagsläget inget fastställt datum för när hallen kan öppna igen.

Mitt i har försökt att nå Ola Nilsson, chef för idrotts- och friluftsenheten, samt Petri Peltonen, chef för kultur- och fritidsförvaltningen, utan resultat.