Skärholmen
Cristal Hernandez Gutierrez började med jiu-jitsu först som 24-åring. Nu tio år senare har hon vunnit dubbla EM-guld, flera SM-titlar och senast i augusti ett färskt VM-guld i Kroatien. Men vägen dit var inte självklar.
– Jag växte upp här i Skärholmen och då fanns inte den här typen av sporter på kartan för mig. Det fanns inte förebilder i min miljö som visade att man kan få så mycket av att satsa på något. Jiu-jitsu kan dessutom vara en både mansdominerad och dyr sport att ta sig in i, säger hon.
Nu vill hon ändra på det. Genom att kliva in som tränare för nystartade tjejpass i den lokala kampsportsklubben Stance i Skärholmens centrum hoppas hon kunna göra vägen in till kampsport lättare för tjejer.
Träningarna hålls i en nystartad klubb i Skärholmens centrum.
Stance training
Mer än bara träning
Satsningen vänder sig till alla tjejer från 14 år och uppåt, helt utan krav på förkunskaper.
Man får ett otroligt bra självförtroende och en stark självkänsla när man lär känna sin kropp.
För Cristal Hernandez Gutierrez har jiu-jitsu varit mer än bara träning.
– Sporten har betytt så himla mycket för mig. Man får ett otroligt bra självförtroende och en stark självkänsla när man lär känna sin kropp. Jag hade önskat att jag fick tillgång till det mycket tidigare i livet. Kan jag bidra till att inspirera någon annan tjej att växa, då har vi vunnit mycket.
Prova-på under hösten
Under hösten arrangeras tre prova på-tillfällen den 3, 17 och 31 oktober. Det kostar 990 konor för tre tillfällen och det går bra att använda Fritidskortet som täcker minst hälften beroende på familjens inkomst.
Stance har även ansökt om bidrag från Riksidrottsförbundet i hopp om att kunna sänka priserna ytterligare.
Efter nyår drar de ordinarie tjejpassen i gång med träning en till två gånger i veckan.
– Alla är välkomna, oavsett om man bor i Skärholmen eller i andra områden. Det är bara att komma och testa, säger Cristal Hernandez Gutierrez.