Länet

Tanken är att föräldrar som känner oro inför amningen ska få stöd redan under graviditeten men också möjlighet till videosamtal med amningsexperter.

– Kunskap, stöd och trygghet är avgörande för att den som vill amma ska få det att fungera. Det kan handla om att man tidigare haft en problematisk amningssituation eller att man är orolig inför amningen, säger Christine Lorne (C), primärvårdsregionråd, i ett pressmeddelande.

Christine Lorne (C), primärvårdsregionråd.

Christine Lorne (C), primärvårdsregionråd.

Pressbild

Höjer ersättningen

För att de nio amningsmottagningar som finns ska kunna ta emot fler höjer regionen ersättningen för videobesök med 43 procent, från 250 till 440 kronor.

Satsningen på amningsstöd är en del av Region Stockholms arbete för att stärka barnhälsovården och ge fler barn en trygg start i livet.

Det nya stödet införs den 1 april 2026.