Premiärkvällen för Sugar Rush var i maj. Queerklubben intog Stadsgårdsterminalen och på dansgolvet var det sådant som alternativ pop som stod i fokus, genrer som på större klubbar kan falla lite i glömska.
– Det är något alldeles speciellt med alt-pop och queer-communityt. Att få vara med och skapa en plats där alla kan uttrycka sig precis som de är, är en otrolig känsla, skriver Martin Nyholm som håller i klubben.
I stället för att rikta sig till en specifik grupp inom queervärlden – som gaykillar, gaytjejer eller ickebinära – är målgruppen de som gillar en viss sorts musik och artister.
– Vi riktar oss till dem som älskar artister som Tate McRae, Lady Gaga, Sabrina Carpenter, Chappell Roan, Charlie XCX och liknande alt-pop, pop och dancepop-artister. Och till de som längtar efter ett queert safe space.
– Vi vill lyfta fram olikheterna – det som gör varje person unik – och samtidigt bygga en gemenskap genom musiken.
"Det var så fint att se uppslutning och den glädje och allsång som skapades i rummet," säger dj:n Martin Nyholm som håller i Sugar Rush.
Magnus Ragnvid
Skifte i queerscenen
Först stod bara en kväll inplanerad, men eftersom det blev på poppis blir klubben återkommande. Ett datum finns inbokat i sommar. Från september blir det klubb en gång i månaden.
Martin Nyholm ser ett skifte inom queerklubbscenen på Södermalm – länge har det funnits självklara ställen att gå till för gay-män, men färre för andra under regnbågen. Det är något som nu börjar förändras, menar han.
Ett exempel han nämner är Flatmates som ordnar häng på Lykke vid Nytorget och som snabbt växt till ett stort community.
– Nu hoppas vi att Sugar Rush kan få vara en fin plats för många människor under en lång tid framöver.
Nästa klubb hålls 19 juli på Stadsgårdsterminalen.