Ränder av rödalger täcker flera bostadshus runt om i Skärholmsområdet. Algerna, som trivs på skuggiga, fuktiga fasader, sprider sig genom att bilda trådliknande strukturer. Och om de inte tas bort, binder de fukt i fasaden. Det kan orsaka mögel och frostsprängningar som förstör fasaderna. 

–Vi har haft problem med rödalger på några fastigheter i Skärholmen, och tidigare metoder har inte gett önskat resultat, säger Martin Brännström, projektledare för fasadtvätt på det kommunala bostadsbolaget Stockholmshem.

Fasad med rödalger på Ekholmsvägen.

Fasad med rödalger på Ekholmsvägen.

Stockholmshem

Nu har Stockholmshem som första fastighetsägare i Sverige testat en ny kemikaliefri metod för att få bort rödalgerna. Den innebär att 150 grader varm vattenånga sprutas mot fasaden och sköljer bort algerna. 

– Det är jättespännande att vi har kunnat testa det här och en fördel att man inte behöver några kemikalier alls som kan påverka växtlighet och dagvatten, säger Åsa Stenmark, kommunikationschef på Stockholmshem. 

Enligt Åsa Stenmark, kommunikationschef på Stockholmshem, kommer metoden nu även att testas på grönalger. 

Enligt Åsa Stenmark, kommunikationschef på Stockholmshem, kommer metoden nu även att testas på grönalger. 

Bengt Alm

Medan flera fasader på hus i Skärholmsområdet täcks av rödalger är det ovanligt att se det på husfasader i innerstan från exempelvis 1910-, 1920-, 1930- och 1940-talen. 

– För att rödalger ska fastna och kunna leva behöver de något att äta. I innerstan är nästan alla hus putsade eller har stenytor som är öppna och andas, medan husen från 1965 och framåt ofta är målade med akrylathaltiga färger som innehåller organiskt material. Då är fasadernas yttersta skikt oftast täta, det innebär att det blir kondens som drar åt sig alger, säger Per Andersson, fasadkonsult och expert på Byggnadsverket som har samarbetat med Stockholmshem med projektet.

Men det finns undantag. Även kyrktorn har drabbats efter att vindar har spridit föroreningar från bilavgaser och fabriker som hamnat på dem.  

Fasad på Ekholmsvägen efter tvätt och målning.

Fasad på Ekholmsvägen efter tvätt och målning.

Stockholmshem

Testas i Skärholmen och Sätra

Metoden har hittills testats på fasader på Ekholmvägen i Skärholmen.

– Vi vet nu att det funkar mot rödalger så vi ska fortsätta använda metoden, men vet inte hur det ser ut om 10 år, så vill utvärdera det över tid. Nu ska vi även prova om det fungerar mot grönalger på Bogsätravägen i Sätra, säger Åsa Stenmark. 

Per Andersson hoppas att metoden ska sprida sig.

– Stockholmshem är först ut, och jag hoppas att fler fastighetsägare tar efter, säger han.