Nuri Kino bläddrar bland kreationerna som hänger på galgar längs väggen, tills han hittar rätt. Han får fram en festblåsa med en tunn kjol som går att ta av.
– Den här kom in nyss. En mamma har använt den en gång på sin sons bröllop. Den har som ett släp som man kan dansa med, så tar man av det och så har man plötsligt en aftonklänning.
Compassion Fashion smygöppnade på Folkungagatan i början av oktober. Här går det att hyra second hand-kläder till bröllop, galor och premiärer. Några klänningar har redan paxats för Nobelfesten.
Journalisten Nuri Kino har alltid engagerat sig för att hjälpa andra. "Jag varken kan eller vet något annat."
Judit nilsson
Blir liggandes i garderob
Upplägget har Nuri Kino filat på länge. Han har varit på flotta galor och premiärer runt om i världen, och ofta funderat på vad som händer med alla tjusiga stasser när festen är över.
När han hörde sig för med kändisar och artister blev svaret att klänningarna ofta blev liggande i någon garderob.
– Instragram och Tiktok har gjort det svårt att använda kläderna mer än en gång. Skulle de läggas ut till försäljning kanske man får 500 kronor för dem, även om de kostat en förmögenhet att låta sy upp. Så kläderna blir bara en börda.
Kläderna har använts vid alla typer av festligheter, som galor, middagar och på scen. Många är även från bröllop, främst i Södertälje.
Judit nilsson
Får nytt liv
Han började prata med vänner och bekanta världen över om de kunde tänka sig att skänka kläder. Så var bollen i rullning. Nu är butiken till brädden fylld med donerade festklänningar och smokingar.
– Äntligen får de nytt liv. Vi har alla typer av modeller av storlekar. Det är omöjligt att gå härifrån utan att ha hittat något.
Kostnaden för att hyra ett plagg ligger på mellan 800 och 1 800 kronor, vilket ungefär motsvarar vad de kostar att kemtvätta.
Många är kläderna är handsydda i Milano, Beirut och Los Angeles. På Compassion Fashion får de nytt liv.
Judit nilsson
Till bättre behövande
I grunden är Compassion Fashion en välgörenhetsbutik. Arbetet som sker här är ideellt. Praktik erbjuds också till unga, nyanlända och långtidsarbetslösa.
Nuri Kino arbetar som undersökande journalist, men har även jobbat länge med välgörenhet. För drygt tio år sedan startade han A Demand For Action, som jobbar med bistånd främst i Mellanöstern. I det här fallet går överskottet från butikens intäkter oavkortat till ensamstående föräldrar i Sverige i behov av stöd.
– Kostnader har ökat, samtidigt som löner och bidrag stått still. Här kan vi göra skillnad.
Compassion Fashion på Folkungagatan är en pop up och finns kvar till minst 28 februari.