Klingsta

Nu ska tennisbanorna i Klingsta bli speldugliga igen.

– Det var vid de här banorna som klubben bildades 1953. De används väldigt flitigt från mitten av maj till slutet av augusti och jag upplever att de är väldigt uppskattade. De ligger fint till vid vattnet, säger Lennart Sjöberg, klubbchef i tennisklubben.

Vatten och lera

Kruxet de senaste åren har dock visat sig vara starkt förknippat med vädrets makter. Vid stora regnmängder har det kunnat bildas sjöar på banorna, och det har dröjt flera dagar innan vattnet torkat upp och lämnat leriga banor efter sig.

På välmående banor ska vattnet torka upp inom åtminstone 8–10 timmar, menar Lennart Sjöberg.

Lennart Sjöberg, klubbchef på Danderyds tennisklubb.

Lennart Sjöberg, klubbchef på Danderyds tennisklubb.

Stefan Källstigen

– Det är grusbanor som ligger på en sjöbotten. Det betyder att med ungefär 20 års mellanrum måste man lägga om banorna för att dräneringen har slutat fungera. Sist detta gjordes var 24 år sedan, säger han.

Förhoppningen: Konstfiber

Det är lättare sagt än gjort. Billigt är det inte heller. Tennisklubben räknar med att få pröjsa ungefär en halv miljon kronor nytt grus, trots stöd från Danderyds kommun som åtar sig att stå för ny markbädd och nytt stängsel.

Lättare att sköta om.

Men i de bästa av världar blir det inte ens grus, menar Lennart Sjöberg.

– Eller om det kan bli någon form av konstfiber. Det är inte riktigt bestämt än. Men det skulle bli lättare att sköta om banorna och det skulle underlätta eftersom vår anläggning ligger fyra kilometer från banorna i Klingsta, säger han.

Främst för Danderydsbor

För att Danderyds kommun skulle gå med att på att bekosta en del av renoveringen krävde de att personer folkbokförda i Danderyd ges företräde till banorna över utsocknes. Men det upplever tennisklubben inte som något större hinder.

– Min erfarenhet säger att de flesta som använder banorna är knutna till tennisklubben. Och en stor majoritet av våra medlemmar, nästan 100 procent, bosatt i Danderyd. Många av dem i västra Danderyd, säger Lennart Sjöberg.

Han hoppas att renoveringen av banorna ska vara klar lagom till tennissäsongen 2026 drar i gång. Målbilden nu är att det ska vara klart till första maj.