Logistikcentret är på totalt runt 12 000 kvadratmeter och ska innehålla lager, kylrum, frysrum och kontor.

Men bygget har blivit försenat – enligt ursprungsplanen skulle det ha stått klart förra året.

– Det är bygglovsenheten på kommunen som gjort en översyn av detaljplanen, vilket gjort att bygglovet tagit tid att få klart och fördröjt tidsplanen, förklarar Jonas Enqvist, affärsutvecklingschef på Convini.

Convini, som levererar mat- och dryckesautomater till arbetsplatser, har vuxit kraftigt de senaste åren och närmar sig en miljard kronor i omsättning i år.

– Detta blir ett stort lyft för hela vår verksamhet och kanske särskilt för våra medarbetare inom serviceorganisationen, då vi satsar stort på sociala ytor, eget gym och baristacenter med kaffeakademi, säger han.

150 miljoner landar notan på.

Fler kan få jobb

Runt 120 personer kommer att jobba på logistikcentret i Väsby. Inledningsvis bemannas centret av personal från lagren i Solna och Sollentuna, som ersätts av den nya anläggningen i Upplands Väsby.

– Men vi är ett bolag i stark tillväxt – så fler rekryteringar är att vänta framöver, säger Jonas Enqvist.

Byggstarten är planerad till september i år och fastigheten beräknas stå klar hösten 2026.