Vårsta/Grödinge

Ett duggregn hänger i luften ovanför det gamla grustaget Slättmalm. Hösten är här.

Projektledare Simon Aspenberg trampar med nya skor på ny asfalt upp för slänten, som har en topp på 40 höjdmeter från länsväg 225. Han visar det nya bostadsområdet i Vårsta, Botkyrka, där det ska byggas 350 bostäder med söderläge – och inte helt pjåkig utsikt.

Enligt tidsplanen ska området vara helt färdigbyggt och inflyttat 2030.

– Det är roligt att jobba med projekt där man tror folk kommer trivas. Det är verkligen ett speciellt läge med gränsen mot Grödingelandet och stan, säger Simon Aspenberg.

Projektledare för exploateringsprojektet Slättmalm, vid Botkyrka kommun, Simon Aspenberg. Sedan 2020 har han varit involverad i projektet.

Projektledare för exploateringsprojektet Slättmalm, vid Botkyrka kommun, Simon Aspenberg. Sedan 2020 har han varit involverad i projektet.

Christian Lärk

Det nya bostadsområdet Slättmalm byggs på en naturlig grus- och sandtäkt. Norrut ligger naturreservatsområdet Lida. Söderut ligger Grödingelandet.

Det nya bostadsområdet Slättmalm byggs på en naturlig grus- och sandtäkt. Norrut ligger naturreservatsområdet Lida. Söderut ligger Grödingelandet.

Christian Lärk

350 bostäder i slänt

I många år har det snackats om vad som ska hända i Slättmalm. Förra året sattes det första spadtaget i marken. Bostadsområdet ligger i en slänt söderut, med utsikt över Malmsjön och Grödinge, omgärdad av tallar och i en naturlig grus- och sandtäkt, intill Lida naturreservat.

En av byggaktörerna kopplade till Slättmalm är företaget Blooc, som bygger de första bostäderna: 56 hyresrättsradhus. De första boende väntas flytta in under 2027.

Hela området Slättmalm. En infart leder in till bostadsområdet. Det finns fler vägar in, men som bara kommer kunna användas i nödfall. Drönarbild, sommaren 2026.

Hela området Slättmalm. En infart leder in till bostadsområdet. Det finns fler vägar in, men som bara kommer kunna användas i nödfall. Drönarbild, sommaren 2026.

Botkyrka kommun

De första husgrunderna i betong ligger i skrivande stund och härdas. Vatten, avlopp och el är draget.

När de nya Botkyrkaborna har flyttat in ska området finputsas.

– Då sätter vi upp träd, belysning och annat när det inte blir vägen för byggnation, säger Simon Aspenberg.

100 miljoner

Megaprojektet har en budget på cirka 100 miljoner kronor och finansieras av fastighetsägarna i Ikano Bostad och HSB Stockholm via ett gemensamt bolag. En liten del av summan är Botkyrka kommuns investering som gäller de allmänna ytorna och ett LSS-boende, som väntas bli klart redan under 2026.

Mikromiljön med sand och tallarna är unik

Intresset för området har börjat växa, menar Torbjörn Nilsson som är verksamhetsansvarig för bolaget som ägs av Ikano och HSB.

– Nu när det börjar synas och vi fick upp byggskylten är det en del som hör av sig. Många är nyfikna på området och vill veta mer om hur området kommer att utvecklas, säger han.

Radhushyresrätter

Platsen är något annat, menar han.

– Mikromiljön med sandmarken och de tallklädda höjderna är unik. Hela platsen är dessutom södervänd och flera av bostäderna kommer att få väldigt fina utblickar. Det är kvaliteter som är svåra att hitta på många andra håll.

I nästa etapp ska 44 tomter börja säljas av Ikano och HSB som sedan kan börja bebyggas. Fastigheter i storlekar från 350 till 700 kvadratmeter. Så småningom kommer det också byggas lägenhetshus, förskola, kedjeradhus och vanliga hus.

Torbjörn Nilsson vet inte om det blir fler hyresrätter.

– Men det är den närmaste etappen och de husen blir äganderätter.

Betydande tillskott

Det är eftermiddag och trafiken med bilister på väg hem från jobbet börjar tillta på länsväg 225.

Förra hösten uppstod dryga köer mellan Vårsta centrum och avfarten till kyrkbyn. Trafikverket byggde om för infarten till bostadsområdet. Simon Aspenberg menar att de stora jobben kring att lägga infrastrukturen är klara.

Enligt planerna kommer nybyggnationerna inte påverka trafiken märkbart.

Tittade man på att göra en rondell?

– Jo. Men utrymmet för att bygga en sådan och flödena gjorde att det blev dagens lösning med en infart.

Han tror att området kommer göra mycket för södra Botkyrka.

– Affärer och restauranger får en bättre chans att utvecklas, men också utbudet med kaféer och pärlor ute på Grödingelandet. Det här blir ett betydande tillskott.