Sedan 2015 samlar insamlingsstiftelsen Guds hus och Stiftelsen Fisksätra moskén in pengar för att bygga en moské intill Fisksätra kyrka – på kyrkans mark. Bygget beräknas kosta 60 miljoner kronor och kyrkoherden Carl Dahlbäck har räknat med att Nacka kommun ska bidra med 15 miljoner kronor, staten 15 miljoner kronor och lokala parter med lika mycket.
Sverigedemokraterna såg det som sin viktigaste fråga i kyrkovalet att stoppa planerna. Men misslyckades då politiker som stöder projektet – Socialdemokraterna, Centerpartiet, Fria liberaler, Vänstern och De gröna – fick totalt 26 av 35 mandat i kyrkofullmäktige.
Kyrkoherde Carl Dahlbäck visade modellen med kyrkan och moskén – sida vid sida – när dåvarande integrationsminister Johan Pehrson (L) besökte Fisksätra kyrka 2023.
Johan Kristensen
”Kommunen har ett annat uppdrag”
Men något bidrag från Nacka kommun moskébygget alltså inte räkna med. Det klargjorde Mats Gerdau när frågan togs upp i kommunfullmäktige i måndags.
– Mitt svar är enkelt och tydligt: Nej! Det finns inga sådana löften eller intentioner, vare sig från mig eller någon annan i den politiska ledningen i kommunen.
Han tror att Nacka skulle bryta mot kommunallagen om kommunen skänkte pengar till moskébygget.
– Vi har ett annat uppdrag som kommun: det är skolor, idrottsplatser, vägar och andra saker – men att bygga samfundslokaler är inte ett av dem, säger Mats Gerdau.
Lars Alexandersson (SD) som ställt frågan är nöjd med beskedet.
– Jättebra!