Gubbängen

Februari 2002. Den kultförklarade men psykiskt labile artisten Daniel Johnston gör sin första Sverigespelning inför en förväntansfull publik på Allhuset. Efter bara tjugo minuter kliver han av och tycker att han gjort sitt.

Då rycker Karl Jonas Winqvist från förbandet First Floor Power in. Han lyckas tjata ut sångaren på scenen igen, och följer själv med som peppande övervakare och dirigent. Det blir allsång till låten Devil Town och kvällen får ett kaotiskt men hyfsat lyckligt slut.

Det är många år sedan. Men kanske säger anekdoten något om Karl Jonas Winqvist, och om hans iver att sprida glädje genom musik. Inte sällan genom att lyfta fram andra.

– Jag behöver inte stå och skina. Musiken är det viktiga, inte att stå i centrum. Så länge man är med i sammanhanget är det gott nog, konstaterar han.

Musikkollektiv med många medlemmar tycks vara Karl Jonas Winqvists grej. Second Hand Orchestra, som släppte platta i fjol, är ett av dem.

Musikkollektiv med många medlemmar tycks vara Karl Jonas Winqvists grej. Second Hand Orchestra, som släppte platta i fjol, är ett av dem.

Mikael Andersson

Mångsidig musikspridare

Vi sitter vid köksbordet i familjens 40-talsradhus i Gubbängen och går igenom alla de där sammanhangen där han agerar musikspridare:

Som skivbolagsdirektör i egna bolaget Sing a song fighter. Som musikverksamhetsutvecklare på studieförbundet Sensus. Som mångårig programledare för Kalejdoskop i P2. Och i diverse bandkonstellationer – varav flera stora kollektiv han själv dragit i gång.

Mest aktuella är The Hope Singers, vars tredje platta kommer i slutet av mars.

Samlar sångare för covers

Låtarna frontas av sångare som Frida Hyvönen, Nicolai Dunger, Jens Lekman och Rebecka Törnqvist. Karl Jonas Winqvist har gjort arrangemang tillsammans med Gilbert Johansson.

Skivan består till stor del av covers.

– Alla i Hope Singers har egna projekt och ett evigt flöde av nya låtar. Det här var en motreaktion; att inte framhäva sig själv utan lyfta fram sånt som redan finns och ge låtarna nya kläder, säger Karl Jonas Winqvist, eller KJ som han ofta kallas.

Nicolai Dunger, Rebecka Törnqvist och Frida Hyvönen är några av gästvokalisterna i The Hope Singers. Här efter konsert i Uppsala i höstas.

Nicolai Dunger, Rebecka Törnqvist och Frida Hyvönen är några av gästvokalisterna i The Hope Singers. Här efter konsert i Uppsala i höstas.

Sing a song fighter

”Ska inte låta som kopia”

När det gäller covers tvekar inte den annars ödmjuke smålänningen att kalla sig expert.

Vad är en bra cover för dig?

– Helst ska den inte låta som en kopia. Den får gärna innehålla något oväntat. Samtidigt är det viktigt att den känns ärlig och angelägen.

Hope Singers gör låtar av bland andra The Clash och Patti Smith. Culture Clubs 80-talshit Karma Chameleon är ett annat känt örhänge som stöps om.

Hur retar man upp Swifties?

Den enda låt KJ själv sjunger på är modernare: Taylor Swifts It's nice to have a friend.

– Hur retar man upp Swifties? Jo kanske genom att en gammal Gubbängsbo står och mumlar hennes låt, skrockar han.

En stipendieresa till Senegal vidgade den musikaliska horisonten. ”Tidigare var det väldigt mycket popmusik – nu lyssnar jag på allt”.

En stipendieresa till Senegal vidgade den musikaliska horisonten. ”Tidigare var det väldigt mycket popmusik – nu lyssnar jag på allt”.

Mikael Andersson

Senegal-samarbete

Senare i år släpper han platta med ett annat kollektiv, svensk-senegalesiska Wau Wau Collectif.

Vad är det som lockar med att göra musik i stor grupp?

– Jag älskar möten mellan människor som kanske inte trodde de hade så mycket gemensamt. Att improvisera och skapa i stunden och se när det klickar. Det är en stor kraft när en stor grupp börjar hitta sin form och alla kan bidra.

– Men nästa steg är nog att göra något helt själv. Jag måste inte alltid vara i ett stort hav av människor.

Karl Jonas Winqvist är uppväxt i Småland men har snart bott en tredjedel av sitt liv i Gubbängen.

Karl Jonas Winqvist är uppväxt i Småland men har snart bott en tredjedel av sitt liv i Gubbängen.

Mikael Andersson

Gillar Gubbis och Hökis

Namn: Karl Jonas Winqvist.

Ålder: 54 år.

Bor: Radhus i Gubbängen sedan 16 år.

Familj: Sambo och två barn.

Gör: Musiker, producent, skivbolagsdirektör med mera.

Gillar med Gubbängen: ”En skön avslappnad atmosfär. Men jag tycker lika mycket om Hökis. Det kan vara lite sömnigt här – då händer det mer i Hökarängen.”

Källa: Mitt i

KJ:s många band och projekt

Tidigare: First Floor Power tillsammans med bl.a. Jenny Wilson.

Blood music, soloprojekt som också blev ett band.

Pågående: Emma & KJ – barnmusikduo med Emma Nordenstam

Wau Wau Collectif – med tre svenska och fem senegalesiska musiker. Ny skiva i senare i år.

The Second Hand Orchestra – instrumentalkollektiv med egna skivor och samarbeten med skotske James Yorkston, Nina Persson och Johanna Söderberg.

The Hope Singers – Kollektiv där medlemmar och gästvokalister turas om att sjunga. Nya skivan ”Everyday is like survival (more songs about peace and love)” kommer 27 mars.

Sing a song fighter – egna skivbolaget som släppt ett 60-tal skivor, bl.a. med Dina Ögon och Iiris Viljanen.

Källa: Mitt i