I dag börjar rättegången mot fyra unga män, som står åtalade för bland annat grov misshandel och rån. Enligt åtalet attackerade de under en natt i augusti tre män, utan koppling till varandra och alla med utländsk bakgrund. De oprovocerade våldsdåden har enligt åklagaren hatbrottsmotiv, och syftet har varit att kränka männen på grund av hudfärg och nationellt eller etniskt ursprung.
Kvällen började på en bar i centrala Stockholm, den 27 augusti. De fyra männen tog sig sedan till Kungsgatan, där de frågade en man om han hade en tändare. Mannen blev sedan misshandlad med sparkar och slag, samtidigt som de unga männen kallade honom och hans vän grovt rasistiska saker. De tog även hans keps och hörlurar som ramlade av under misshandeln.
Männen gick vidare, och en av dem stannade för att klottra ”AKS", Aktivklubb Sverige, på ett skyltfönster.
Skrattade under tiden
På övervakningskameror syns en av männen göra en nazisthälsning.
Bild från polisens förundersökning, där tre av männen ses springa på Kungsträdgårdens tunnelbanestation.
Polisens förundersökning
På Birger Jarlsgatan ska de ha misshandlat ytterligare en man. Enligt förhör har han själv inget minne av händelsen, men vittnen har berättat att de fyra killarna gick fram till mannen bakifrån och började slå och sparka på honom. De fortsatte att sparka och slå när han låg ner, och de skrattade under tiden.
Målsägande fick hjärnskakning och flera av hans tänder skadades.
”Jag är nyfiken på att veta vilka de här personerna är. Och vad har hänt? Varför har jag hamnat i den här sitsen? (…) Jag är inte någon person som tror på våld, det är så jag är uppfostrad”, säger han i förhör.
Senare under natten ska tre av männen även ha attackerat en man på tunnelbanan. Enligt åtalet slog de och sparkade honom, och försökte dra ut honom från tunnelbanevagnen.
I förundersökningen framkommer det att de fyra männen som nu ställs inför rätta alla har koppling till den nazistiska Aktivklubb Sverige.
Hemma hos en av männen hittades en anteckningsbok med hakkors och andra nazistiska symboler, och hemma hos en annan fanns föremål med koppling till nazism.
”Ingen kommentar”
En av männen har klottrat nazistiska och nationalistiska budskap i sin häktescell, enligt anteckningar från Kriminalvården.
Åklagare Gustav Andersson menar att misshandeln på Birger Jarlsgatan var grov, eftersom de tilltalade visade särskild hänsynslöshet och råhet.
– Målsäganden fick motta slag och sparkar mot huvudet. Delar av våldet har utdelats när målsäganden låg på marken, säger han i ett uttalande.
De fyra männen nekar alla till brott, och i förhör svarar de genomgående ”ingen kommentar” på polisens frågor. Mitt i har varit i kontakt med männens advokater, som inte vill uttala sig.
Rättegången hålls i Stockholms tingsrätt och fortsätter nästa vecka.