Det var efter en träff med den moderata riksdagsgruppen vid Mynttorget i går kväll som en grupp människor började följa efter ministern genom Gamla stan i Stockholm.
”Vilket resulterade i att jag helt enkelt inte kunde ta mig hem, av den enkla anledningen att min adress här i Stockholm inte är offentlig", skriver Carl-Oskar Bohlin, minister för civilt försvar, på plattformen X under kvällen.
I inlägget publicerade ministern en video där flera personer hörs skrika slagord om Palestina.
"Just nu hindrar den autonoma palestinarörelsen demokratins folkvalda funktionärer från att röra sig efter egna preferenser. Det är enligt min uppfattning inte så vi borde ha det i vårt land", skriver han vidare.
För att inte röja sin hemadress gick Carl-Oskar Bohlin till riksdagshuset.
Polisen utreder brott
Mot bakgrund av inlägget har polisen startat en utredning om ofredande.
– Vi har samverkat med säkerhetspolisen och informerat om våra åtgärder, säger Ola Österling, presstalesperson på polisen.
Utredningen kommer att bedrivas på den regionala utredningsenheten av en specialistgrupp för demokrati och hatbrott.