Solna

En person har skottskadats i området Haga norra i Solna norr om Stockholm. Larmet kom 10.58.

– En vuxen man har hittats med skottskada. Han har förts till sjukhus med ambulans, säger Helena Boström Thomas, polisens presstalesperson.

Polisen har en pågående insats med bland annat en helikopter som cirkulerar i området.

– Det är en stor insats på platsen i ett intensivt skede. Vi pratar med vittnen, har hundar på plats, spårsäkrar och letar gärningsperson, säger Boström Thomas.

Josefin Lindblom, ledningsoperatör på räddningstjänsten, berättar att de är på plats och bistår polisen.

– Vi är på plats. Det enda jag kan säga är att vi bistår polisen, vi har ingen mer information än så, säger hon.

Glaset i en port är krossat.

Glaset i en port är krossat.

Mikael Andersson

Tidigt skede

I går blev en man skjuten i Vårby, men det är för tidigt att se några kopplingar till fallet nu, enligt polisen.

– Det är klart att våra utredare jobbar med ett öppet sinne enligt många olika hypoteser – men det för tidigt att säga om det finns en koppling.

Elever inrymda

Skolan Vittra Frösunda hörde helikoptrarna i luften under förmiddagen och inrymde sina elever med anledning av skottlossningen.

– Vi tar alltid det säkra före det osäkra. Vi har innerast och ökad koll på skalet och har informerat föräldrar, säger rektor Ulrika Rydshiem.

Vid 13-tiden släppte skolan på inrymningen efter samråd med polisen, och återgick till ordinarie verksamhet. Fältassistenter kommer att vara i området under eftermiddagen.

En person frihetsberövad

Polisen har inlett en förundersökning med rubriceringen försök till mord.

Strax före klockan 15 meddelade polisen att person är frihetsberövad, men man vill inte uppge ålder eller var personen påträffades.

– Jag kan inte gå in på detaljer men det är en person som är väldigt intressant för utredningen, säger Helena Boström Thomas.

Skadeläget på den skjutne är ännu oklart.

– Personen vårdas på sjukhus.

Skjutningen ägde enligt polisen rum i anslutning till ett bostadshus.

Finns vittnen till skjutningen?

– Jag är osäker på om folk såg skottlossningen men det var många på platsen och vi har hört flera.