Gröndal
Den 2 februari var väntan över för Gröndalsborna. Då slog det lokala biblioteket upp dörrarna, efter att ha renoverats i drygt ett halvår. Det är ett bibliotek i delvis ny skepnad. Borta är den starkt röda färgen. I stället är väggarna målade i nedtonat grönt och rosabrunt.
– Det gör biblioteket ljusare och lugnare. Det fångar också upp färgskalan från 1950-talsförorten utanför. Det ska vara lite retrokänsla, berättar projektledaren Mikael Tuominen, när Mitt i kikar in i biblioteket.
De låga bokhyllorna ger bättre överblick över lokalen, förklarar Mikael Tuominen, projektledare för renoveringen, och bibliotekarien Malin Brandt.
Märta Lefvert
Lägre bokhyllor
Den mest påtagliga förändringen är annars bokhyllorna. De har försetts med hjul så att de går att flytta vid behov och de har sänkts rejält, så att lokalen blivit lättare att överblicka. Det är viktigt, inte minst för att man infört meröppet, så att man kan besöka biblioteket även när personalen inte är på plats.
– Att vi infört meröppet är den största skillnaden mot förut. Det har styrt planlösningen. Det är till exempel bättre insyn från gatan nu och det finns larmzoner både för personal och besökare, säger Mikael Tuominen.
Det gör biblioteket ljusare och lugnare.
Ny är också den låga soffan som löper längs fönstret i avdelningen för de yngsta barnen. Perfekt på sena eftermiddagar när många barnfamiljer tittar in.
– Det ger fler sittplatser än förut och det skapar en trivsam känsla. Under soffan finns det lådor där vi kan lägga böcker, säger bibliotekarien Malin Brandt.
De yngsta barnens hörna har fått en lång soffa mot fönstret, med boklådor undertill.
Märta Lefvert
Tysta fåtöljer
Dessutom finns det tysta fåtöljer, både i vuxenavdelningen och i avdelningen för lite större barn. I dem dämpar de höga kanterna ljud från omgivningen. Bekvämt, tycker Malin. Brandt när hon provsitter i en av dem.
– Vi är glada att vara tillbaka och nöjda med förändringarna. Vi som jobbar här har haft en bra dialog med arkitekten och verkligen fått tycka till.
Annat nytt är en tillgänglighetspassad wc:n och de flexibla skärmar som man kan skärma av sin plats med, vid studiebordet i vuxenavdelningen. Elen har också dragits om och väggar flyttats.
Mikael Tuominen visar de nya, flexibla skärmskydden vid studiebordet. Han är lokalsamordnare vid Stcokholms stadsbibliotek och har projektlett renoveringen.
Märta Lefvert
Invigningen firas på lördag
Gröndals biblioteket har renoverats för runt tre miljoner kronor.
Den 7 februari är det formell invigning, med ett heldagsprogram kl 10–17. Programmet finns på bibliotekets webbsida.
Vid återöppningen den 2 februari infördes meröppet. Nu kan man besöka biblioteket alla dagar i veckan, fram till kl 21, om man fyllt 18 år och skaffat ett meröppetkort.
Tidigare var personal på plats till kl 19 en kväll i veckan. Nu stänger man senast kl 18. Därför kan man inte längre ha föreläsningar kvällstid. Om det blir föreläsningar tidigare på dagen återstår att se.
Källa: Stockholms stadsbibliotek