Vallentuna/länet
Beslutet kommer efter gårdagens extrainsatta landsmöte då partiledaren Simona Mohamsson av en knapp majoritet fick stöd som partiledare och därmed för partiets svängning i frågan om L kan sitta i regering med SD.
I ett inlägg i sociala medier som publicerades sent i går kväll skriver Ylva Mozis att:
"Det innebär att mitt liv i politiken avslutas i samband med att mina uppdrag går ut. Ny förbundsordförande väljs i april".
Tidigt varsel
I Liberalernas Stockholmsförbund har många varit starkt kritiska till Mohamssons nya linje. Nu lämnar hon alltså ordförandeskapet där. För en vecka sedan meddelade hon att hon lämnar partistyrelse och partiledning.
"Som förbundsordförande behöver man kunna representera hela partiets politik och valrörelse på alla nivåer både internt och externt", något hon inte längre ser är möjligt.
Ylva Mozis är också gruppledare för Liberalerna i Vallentuna där hon bland annat är ordförande i fritidsnämnden. Beslutet att lämna även de lokala uppdragen varslade Ylva Mozis om i ett annat inlägg ett par dagar tidigare.
Det innebär att mitt liv i politiken avslutas.
Väntar in efterträdaren
"Det var med sorg som jag landade i att jag inte kommer att kunna kandidera till varken kommunfullmäktige eller riksdagen i höst om partistyrelsens beslut står sig efter söndag. Jag ställer heller inte upp till omval som förbundsordförande i Stockholmsförbundet i april."
I inlägget skriver hon också att det inte är möjligt för henne att driva valrörelse och kandidera vare sig till kommunfullmäktige eller riksdagen.
"Om någon vecka väljs ny toppkandidat för Liberalerna Vallentuna som tillträder efter valet. Jag smäller inte igen dörren och går utan ska fortsätta se till att övergången blir så smidig som möjligt":
Mitt i Vallentuna söker Ylva Mozis.