Järfälla
I fredags släpptes den politiska bomben att Liberalerna nu kan regera tillsammans med Sverigedemokraterna i en framtida regering.
Efter beskedet har partiet dragits med interna splittringar.
Flera tunga namn inom partiet har kritiserat beslutet och de två tyngsta namnen i Stockholm Ylva Mozis, ordförande i Liberalernas länsförbund och Jan Jönsson, profilerad Stockholmsliberal har lämnat partiledningen respektive partistyrelsen.
Men i Järfälla hörs inga sådana protester.
– Många reagerade med förvåning på beslutet. Det var inte väntat. För en del innebar det en glad överraskning medan andra var fundersamma kring processen och att det kom så plötsligt, säger Jonathan Björniden, gruppledare för Liberalerna i Järfälla.
Positiv till beskedet
Han säger att ingen från Järfälla ställt några avgångskrav mot partiledaren Simona Mohamsson. Han själv säger att han försvarar beslutet av två anledningar.
– För det första är det viktigare vilken politik man driver än vilka som sitter i regeringen. För det andra är Simona vår partiledare och hon måste ha rätt att bedöma vilken väg som ger bäst genomslagskraft för vår politik.
Var du en av de som blev positivt överraskade?
– Jag tyckte om den kompromissen vi hade tidigare, men det har blivit tydligt att väljarna inte köpt den. Man tycker att den har varit otydlig. Jag ser positivt på det nya beskedet, jag tror det är rätt väg att gå.
Vi kan styra med vem som helst.
Lättare att knacka dörr
Liberalerna beslutade så sent som i höstas man inte skulle gå med på Sverigedemokratiska ministerposter.
Valrörelsen är igång, hur tror du svängningarna i frågan kommer tas emot av väljarna när ni går runt och knackar dörr i Järfälla?
– Med det här avtalet blir det lättare att bemöta många av de farhågor som funnits med SD i en regering. Avtalet visar på att vi ska ha en human migrationspolitik, vi får stöd i vår skolpolitik och de ministrar som väljs fram ska ha stöd från de andra partierna.
Har det här någon påverkan för politiken i kommunen?
– Nej, det har ingen påverkan alls. Vi har gått ut hårt i skolfrågan och om att ställa om byggpolitiken. Vi kan styra med vem som helst. Väljarna vill inte ha ett politiskt spel i Järfälla utan de är fokuserade på vad det blir för politik.