Det var i höstas som det kom fram att en lärare på skolan satte betyg på sitt eget barn och därför varit jävig.

– Utifrån den erfarenhet jag har är det väldigt ovanligt, säger enhetschef Anna Bergqvist på Skolinspektionen.

Måste vara opartisk

Enligt skollagen är det rektorns ansvar att betygssättningen blir likvärdig och rättvis.

I ett tidigare fall har Justitieombudsmannen, JO, riktat kritik mot en rektor på en skola med offentlig huvudman som lät en lärare betygsätta sin dotter. JO slog fast att det var jäv och att rektorn var ansvarig för att undanröja risken för det. I ett annat beslut kom JO fram till att bara risken att andra tvivlar på att myndighetsutövning sker med saklighet och opartiskhet räcker för att den kan strida mot grundlagen.

Skolinspektionen skriver i sitt beslut att både skollagen och regeringsformen slår fast att lärare måste vara opartiska och sakliga när de sätter betyg, eftersom det innebär ett slags myndighetsutövning. 

Den risken uppstår när en lärare sätter betyg på en elev som hen är släkt med.

Skolans första svar var att de ”förtydligat” sina rutiner för betygssättning. Om det finns risk för att betygssättningen inte blir opartisk, till exempel vid släktskap, ska läraren enligt den nya rutinen sätta betyg tillsammans med en annan legitimerad lärare. 

Kan bli vite

Men det räcker inte för att skingra alla tvivel på att betygssättningen sköts som den ska. I förra veckan fattade Skolinspektionen beslut om föreläggande, ett slags stark uppmaning, mot skolan att strama upp betygssättningen.

– Vi vill att de säkerställer sina rutiner så att det här inte uppstår igen, säger Anna Bergqvist.

"Vi tar självklart hänsyn till Skolinspektionens åsikt och kommer nu att förtydliga våra rutiner ytterligare gällande betygssättning. Redan i dag finns rutiner för det men efter återkopplingen från Skolinspektionen kommer vi att göra dem ännu tydligare för att undvika liknande situation i framtiden", svarar ansvarig på skolan i mejl till Mitt i Vallentuna.

Senast den 5 maj ska rektorn ha redovisat för Skolinspektionen vilka åtgärder som vidtagits.

Om beslutet inte följs kan Skolinspektionen besluta om vite och skolan riskerar då en straffavgift.