Vallentuna
Sveriges deltagande i fotbolls-VM har skapat ett intresse bland flera av Sveriges krogar. Eftersom matcherna går i USA, Kanada och Mexiko så kommer många TV-sändningar att äga rum under tidig morgon svensk tid.
Vallentuna säger ja
Det här har gjort att många kommuner har gett krogar möjlighet att ansöka om ett utökat tillstånd för att få servera alkohol även under morgontimmarna. Även Vallentuna kommun har beslutat om att bjussa på den här möjligheten – om restaurangen i fråga visar fotbolls-VM på storskärm.
Det är roligt att kommunen har tillåtit det och vågar göra det här.
Utanför Gästis Kök & Bar träffar Mitt i på Martin Lissmats. Han själv är småbarnsförälder och planerar inte att besöka någon krog under VM-matcherna. Men han är positiv till att kommunen ger barer och restauranger möjlighet att söka det utökade alkoholtillståndet.
– Det är bra att möjligheten finns i stället för att förbjuda det och jag tror att det är bra för restaurangerna. Det är roligt att kommunen har tillåtit det och vågar göra det här, säger han.
Har inte sökt
Trots det så är det ingen av de två barer som Mitt i besöker i Vallentuna centrum som har sökt. Både Brödernas och Gästis Kök & Bar är överens om att det utökade alkoholtillståndet inte är attraktivt för dem. Det innebär att ingen bar i centrum kommer att servera alkohol under VM:s morgonmatcher.