Vaxholm

Madelaine Wallén, 75, bor bara 130 meter från ICA på Fredriksstrandsvägen i Vaxholm. Ändå har hon stora svårigheter att ta sig till matbutiken för all snömodd. Så har det varit i två veckor, ända sedan det första stora snöfallet vid årsskiftet.

– Ska det se ut så här? Det är ju en gångväg, säger hon och lyfter rollatorn med stor möda över snömodden som döljer en trottoarkant.

– Jag har skrivit till kommunen, men jag har inte fått något svar än. Då blir jag ännu ilsknare. Jag känner mig inlåst. Det är ålderism! säger hon.

– Vi åldringar tvingas sitta inne hela vintern, säger Madelaine Wallén som är fly förbannad på kommunens snöröjning.

– Vi åldringar tvingas sitta inne hela vintern, säger Madelaine Wallén som är fly förbannad på kommunens snöröjning.

Saga Widlund

Fler klagomål i Vaxholm än i Österåker

Hittills har Vaxholms stad fått in 58 klagomål på årets snöröjning.

Det kan jämföras med cirka 30 i betydligt större grannkommunen Österåker, som Mitt i pratade med för några dagar sedan.

Enligt Karl Engström, gatuingenjör i Vaxholm, kommer klagomålen från både bilister och fotgängare, främst på Vaxön där det är mest trafik.

– Generellt ligger mer snö kvar på Vaxön, för här finns inte så mycket plats att putta undan den som exempelvis på Rindö, säger han.

Ett annat problem, enligt honom, är att temperaturen legat mycket kring noll grader, så att snön smälter, pressas ihop och fryser igen, så den blir svårare att ploga bort.

– Då får vi stora ytsjok som ligger längs vägarna. Det har också varit väldigt moddigt i år.

Svårt att trycka på knappen

Nu har Madelaine lyckats ta sig upp på trottoaren, då kommer nästa hinder.

Icabutiken är bara ett 50-tal meter bort, men för att fortsätta måste hon korsa Stockholmsvägen.

Just i dag råkar vara första gången som hon kan trycka själv på knappen vid trafiksignalen, berättar hon.

Om hon sträcker sig ordentligt.

Tidigare har det inte gått på grund av all snö.

På andra sidan, när hon ska tillbaka, är det däremot lika illa som tidigare, så att skolungdomar får klättra upp på snön för att nå knappen.

– De räknar väl med att skolungdomar och andra ska trampa ned snön, säger hon.

Det är tufft att ta sig fram i snömodden, särskilt om man har någon form av rörelsenedsättning.

Det är tufft att ta sig fram i snömodden, särskilt om man har någon form av rörelsenedsättning.

Saga Widlund

Tycker du att kritiken är befogad eller är ni nöjda med snöröjningen i Vaxholm?

– Det är både och. Ofta när det snöar mycket är det befogat att klaga, men kanske inte praktiskt möjligt att hinna med i den takt som allmänheten önskar, säger Alexander Wahlstedt, teknisk chef i Vaxholms stad.

– Det är svårt när det kommer så mycket snö och så länge. Det gäller hela regionen.

Detta gäller för snöröjningen

På Vaxholms stads huvudvägar samt gång- och cykelvägar påbörjas snöröjningen när snödjupet är fyra centimeter.

På mindre trafikerade vägar påbörjas snöröjningen när det fallit sex centimeter snö.

Vaxholms stad har ett krav på att prioriterade vägar ska vara färdiga efter fyra timmar och övriga vägar efter tolv timmar.

Halkbekämpning ska alltid ske inom max fyra timmar då halkrisk föreligger.

Vaxholms stad tillåter plogvallar upp till 70cm under perioder då entreprenören behöver prioritera att vägarna är farbara. Om man får en snövall vid sin in- eller utfart ansvarar man själv för att vid behov skotta bort den.

Källa: Vaxholms stad

”Jobbigt överallt”

Vid Shell-tomten i Vaxholm knogar en annan dam på med sin rollator. Hon har så svårt att ta sig fram att en man med snöskovel får rycka in och röja några meter framför henne. Hon vill vara anonym, men instämmer i Madelaines kritik. Det gör även en annan kvinna med rollator, på väg till busshållplatsen:

– Jag håller med. Man får alltid kämpa, säger hon och berättar att snön gör det svårt att stiga på bussen.

Var är det värst?

– Det är lika illa överallt. Det är moddigt och jobbigt överallt.

Vaxholmsprofilen Björn Enström, 80, tillhör också de som är besvikna. I mejl till kommunen menar han att staden utgår för mycket från utförda plogmeter och inte hur det ser ut i verkligheten:

”Vad är viktigast – att entreprenören kan visa att meter är plogade, eller att människor faktiskt kan ta sig fram?” skriver han.