Skolan, som beräknas vara klar och öppnas till höstterminen 2023, ska utsmyckas med olika former av konstverk.
Beslutet om de tre väldigt olika konstverken togs av kultur- och demokratinämnden i december, där det finns en avsatt budget för 770 000 kronor per konstverk.
Väggmålning över tre plan
Inuti skolan, på samtliga tre våningar, har konstnären Jakob Ojanen tagit fram en skiss för en väggmålning i tre delar som går över de två trapphusen och upp till våning tre där idrottshallen finns.
Målningen, som ska göras för hand, är inspirerad av just idrottshallen och linjerna som finns på golvet.
"Linjernas rörelse är lekfulla och fria i sina gester och ska inspirera till kroppslig, sinnlig och kreativ rörelse", skriver Jakob Ojanen i skissen.
Inspirerat av Vegaexpeditionen
Det andra konstverket är en stor jordglob som tar plats i byggnadens bibliotek, designat av Lara Lesmes och Fredrik Hallberg.
Inspirerat av Vegaexpeditionen, den första att genomsegla Nordostpassagen, är det en tre meter i diameter stor jordglob som går att snurra på för hand.
"Konstverket blir både en kunskapsbärare och ett inspirerande objekt som visar på en föränderlig världsbild", enligt konstnärerna.
Inspiration från skärgården
Även det tredje konstverket har utgått ifrån Vegaexpeditionen, men även Haninges skärgård. "Knähög skulptur" av Molly Haslund är en något sluttande avbildning av mötet av land och vatten formad i blå pigmenterad betong.
Totalt cirka 7x5 meter stor är det tänkt att verket ska breda ut sig mellan skolgården, parken och Vega allé.
"Den markerar här entrén och skapar igenkänning och blir en naturlig mötesplats", beskriver Molly Haslund konstverket.