Veddesta

I flera år har Järfälla kommun letat efter en lämplig plats att bygga en gymnastikhall på. Flera platser har pekats ut, men ingen har känts riktigt rätt.

Förrän nu.

Kommunens nya förslag är tomten där den gamla speedway-banan i Veddesta tidigare låg – precis intill Veddestavallen.

Järfällagymnasterna är nöjda.

– Placeringen är bra. Den placeras i anslutning till en annan idrottsanläggning och platsen är redan planerad som idrottsyta vilket betyder att man slipper klassa om detaljplanen, säger Pär Fjällman, ordförande i Järfällagymnasterna.

Här, bredvid Veddestavallen, är kommunens plan på att bygga den nya gymnastikhallen.

Här, bredvid Veddestavallen, är kommunens plan på att bygga den nya gymnastikhallen.

Järfälla kommun

Snabba bud

Det var så sent som i december som hundrastgården vid Slöjdvägen, bredvid brofästet intill Viksjöleden i Jakobsberg, pekades ut som den bäst lämpade platsen. Men det fanns flera problem. Tomten var liten och en ny detaljplan skulle behöva tas fram.

På den nya platsen i Veddesta tillåter detaljplanen redan idag idrottsverksamhet.

Det sparar kommunen tre år, vilket är ungefär den tid det tar att genomföra en ny planprocess. Med det nya förslaget kan hallen stå klar redan 2029.

Förutom tidsaspekten vägde kommunen också in att hallen ligger 400 meter från den nya tunnelbanan och 600 meter från pendeltåget och bussterminalen.

Hallen ska bli mellan 3200 till 4000 kvadratmeter stor.

Full fart framåt

Pär Fjällman, ordförande i Järfällagymnasterna, säger att föreningen är nöjda med placeringen av den nya hallen.

Pär Fjällman, ordförande i Järfällagymnasterna, säger att föreningen är nöjda med placeringen av den nya hallen.

Press

Nya stadsdel

Idag går den omkringliggande miljön närmast att beskrivas som ett industriområde. Men det avskräcker inte Pär Fjällman.

– Hela området är under utveckling så vi tror att när det är klart kommer det bli en blandad miljö, och från Veddestavallen fram till Bas blir det en modern stadsmiljö.

Även om den gamla speedway-banan är det snabbaste alternativet är det ändå en hel del som måste klaras upp innan spaden sätts i marken. En knut som måste lösas är parkeringsfrågan.

Ullberg (S) glad

Kommunen måste också utreda vad alternativet kommer att kosta.

Det finns en uppskattning på vad hallen får kosta, men siffran är hemlig med anledning av en framtida upphandling.

– Jag är jätteglad. Jag har engagerat mig i frågan ända sedan 2018. Jag tror det kommer bli väldigt bra, säger Eva Ullberg (S), kommunstyrelsens ordförande.

Nu ska kultur-, demokrati- och fritidsnämnden fatta beslut 20 maj och den 1 juni ska frågan gå upp i kommunstyrelsen.

– Då är det ett inriktningsbeslut som ska fattas och efter det är det full fart framåt.