Bromma
Om Kristdemokraterna vinner valet i september kommer partiet arbeta för att Stockholm får 300 ordningsvakter.
Det säger Nike Örbrink, gruppledare för KD i Stockholm, och tillägger att det skulle vara betydligt fler ordningsvakter än i dag.
I just västerort vill Nike Örbrink ha en särskild grupp med ordningsvakter, som enbart arbetar i Bromma, Spånga och i Hässelby-Vällingby.
– En riktad västerortspatrull som vi kallar det, med 15 ordningsvakter, som dygnet runt patrullerar proaktivt i västerort.
Journummer
Allmänheten i Bromma, Spånga och i Hässelby-Vällingby, ska kunna komma i kontakt med ordningsvakterna via ett journummer.
– För unga tjejer som tycker att det är otryggt att gå hem kan det vara tryggt att träffa på två ordningsvakter som är ute och vandrar och kontrollerar området, säger Nike Örbrink, och fortsätter:
– Eller om man ser några som beter sig underligt eller misstänkt, till exempel gäng vid en idrottsplats som verkar vara där av fel anledning, då ska man kunna ringa ett sådant här trygghetsnummer.
Antal ordningsvakter som finns i staden i dag går enligt Alexander Ojanne (S), trygghetsborgarråd, inte enkelt att säga. Vid insatser deltar olika ordningsvakter, staden hyr inte in en fast personalstyrka av ordningsvakter. I dag anlitar staden enligt Alexander Ojanne ordningsvakter för 35 miljoner kronor årligen, för omkring 500 kronor i timmen per ordningsvakt.
Främst i city
Enligt KD är dagens ordningsvakter främst koncentrerade till city. Nike Örbrink påpekar att staden sade upp två tredjedelar av ordningsvakterna när de rödgröna tog makten.
Vad har det fått för effekter?
– Den största skillnaden är att ingripandena har minskat, det har blivit färre ögon och öron på stan, säger Nike Örbrink.
Mer om KD:s förslag
15 ordningsvakter ska jobba dygnet runt i västerort.
Allmänheten i västerort kan ringa ett journummer vid oro eller besvär. Ordningsvakterna bedömer om det är inom deras ansvarsområde.
Ordningsvakter ska kunna vara på plats "så fort som möjligt".
Ordningsvakterna ska utgå från en lokal i Bromma och en lokal i Hässelby-Vällingby.
Källa Kristdemokraterna
Nike Örbrink anser att det behövs fler patrullerande ordningsvakter för att förhindra brott och för att avlasta polisen.
Ordningsvakter finns till för att avlasta polisen, inte minst med det proaktiva arbetet.
– För att staden ska kunna ha trygghetsskapande ordningsvakter utanför tullarna, i villamiljöer, i bostadsområden och kring idrottsplatser.
Inte tid
Polisen har i dag inte tid eller resurser att befinna sig på sådana platser, säger Nike Örbrink.
– Polisen utreder brott, de gör ingripanden. Ordningsvakter finns till för att avlasta polisen, inte minst med det proaktiva arbetet.
Enligt KD:s valförslag skulle ordningsvakterna nås via ett nytt trygghetsnummer som vem som helst kan ringa, till exempel om man känner sig otrygg på väg hem på kvällen.
Mostphotos
Alexander Ojanne (S), trygghetsborgarråd i Stockholm, tror inte på idén att fler ordningsvakter skapar ökad trygghet.
– Det är effektivare att jobba med socialt uppsökande arbete och hjälpa människor som befinner i social utsatthet att snabbt bli lotsade till rätt stöd i stället för att övervaka dem med batonger, säger Alexander Ojanne.
Det som talar emot fler ordningsvakter är även att ordningsvakter bara har rätt att röra sig på ett begränsat område, som polisen beslutar om.
Alexander Ojanne (S), trygghetsborgarråd, tror inte på idén att fler ordningsvakter ökar tryggheten.
Anders Gustafsson
– Polisen är restriktiv med att ge sådana utrymmen. Det kan vara stenhårda gränser, den här trottoarkanten får ni inte gå över, ordningsvakters befogenheter gäller inte utanför det här området.
Mitt i har varit i kontakt med Polisen där pressekreterare Susanna Rinaldo säger att myndigheten avböjer att kommentera enskilda politiska förslag.