När bygget började 2019 var planen att ishallen skulle stå klart 2021. Men hallen är fortfarande inte färdigbyggd. Stenblock, cyanid, försenade stålleveranser och fel i golvkonstruktionen är några av motgångarna som lett till förseningar.
Förra sommaren var förhoppningen att det skulle finnas istid i år. Nu är det framflyttat till 2026.
– I slutet av februari ska bygget vara klart, säger Göran Thimberg, avdelningschef för kommunens strategi- och projektavdelning.
Han menar att det är för tidigt att slå fast när det ska vara möjligt att åka i hallen.
– Så fort som möjligt efter det.
Bygget stod stilla i två år
Hösten 2022 avbröts ishallsbygget då brister i bärande bjälkar i golvkonstruktionen upptäcktes. Arbetet stod stilla till förra sommaren. Sedan dess har huset blivit tätt och till exempel kylanläggning har installerats, innerväggar har byggts upp och det har målats och kaklats.
– Under det senaste året har det hänt ganska mycket i bygget men inte så mycket som vi hade velat, säger han.
En tvist har också uppstått mellan kommunen och entreprenören MVB.
Entreprenören har krävt kommunen på cirka 62 miljoner plus en ersättning för varje extra byggdag, enligt en tjänsteskrivelse.
– MVB ser att till exempel material har blivit dyrare i och med inflationen. Entreprenören har också tyckt att de inte har kunnat utföra arbetet i den takt de har velat och att kommunen är ansvarig för det, säger Göran Thimberg.
Kommunen har i sin tur menar att en stor del av ansvaret för kostnadsökningen och tidsförlängningen ligger hos entreprenören, berättar han.
– Vi har ansett att entreprenören till exempel inte har kunnat visa att kostnaderna har ökat så mycket och att entreprenören inte blir färdig i tid har vi ansett beror på att man inte har satt in tillräckligt med resurser.
Vill undvika domstolsprocess
Tvisten har pågått en längre tid, enligt honom, men har nu landat i en lösning i form av en överenskommelse som har skrivits under.
– Överenskommelsen omfattar cirka 20 miljoner. Det är för indexuppräkning till följd av inflationsökningen och också för tidsförlängningen. Det är förfärligt mycket pengar men jag känner mig trygg med att det är bästa lösningen framåt.
Alternativet hade varit att lösa tvisten i domstol.
– Även om vi är ganska säkra på att entreprenören inte skulle få rätt till allt så ser vi inte att kommunen är helt felfri. Vi vet också att sådana här tvister är svåra och tar tid och det är inte ovanligt att de slutar i någon förlikning. Vår bedömning är att en domstolsprocess hade kunnat kosta ännu mer pengar och lett till att ishallen hade blivit mer fördröjd.
Du säger att kommunen inte är felfri, vad menar du då?
– Vi har fått göra om en del ritningar, för att det har kommit nya krav men också för att vi till exempel har kompletterat vissa handlingar som inte har varit fullständiga. Det har påverkat entreprenörens arbete.
60 miljoner extra behövs
390 miljoner finns sedan tidigare i den så kallade investeringsbudgeten som klubbades år 2022. Men mer pengar än så behövs till ishallsbygget.
Nu tror man att det landar på 450 miljoner för hela projektet, med överenskommelsen inräknad.
– Att det har ökat beror också på den höga prisutvecklingen som har varit de senaste åren inte minst i byggbranschen.
Politikerna ska under hösten ta ställning till äskandet av mer pengar.