Vallentuna

Det finns 208 invasiva arter i landet som bedöms ha mycket hög risk att påverka den biologiska mångfalden.

Av dessa har 29 stycken rapporterats i Vallentuna kommun under de tolv senaste månaderna. Det visar Newsworthys genomgång av observationsdata från Artportalen.

Höst upp på listan med flest rapporter är den populära trädgårdsväxten kanadensiskt gullris, som hämmar andra växter.

I Vallentuna har den rapporterats in till Artportalen 176 gånger. Det är långt ner till tvåan på växtlistan – där hittas blomsterlupin med 37 observationer.

Får inte odlas

Kanadensiskt gullris har sedan tidigare klassats som invasiv. Men den 15 maj i år drogs snaran åt – då kommer kanadensiskt gullris att finnas med på den nationella förteckningen över invasiva arter. Det innebär bland annat att växten inte får odlas, släppas ut på marknaden eller avsiktligt föras in i landet.

Omkring fyra till sex promille av dessa är korrekta.

Det är värt att notera att observationerna i Artdatabanken bygger på rapporter från användare. Mängden observationer kan därför påverkas av särskilt flitiga uppgiftslämnare på vissa platser. Olika observationer kan också vara av samma träd, planta eller djur. Statliga Sveriges lanbruksuniversitet (SLU) kontrollerar och verifierar observationer löpande.

Många felrapporter

Varje år strömmar observationer av misstänkta invasiva djur in till Artportalen, men många är fel. Ofta handlar felrapporterna om att många djur helt enkelt är svåra att se skillnad på.

– Ta mårdhunden som exempel, det kommer in mellan 600 och 1 000 observationer av mårdhundar per år i Sverige. Omkring fyra till sex promille av dessa är korrekta, säger P-A Åhlen, biolog och jägare med mer än 20 års erfarenhet av invasiva arter i Sverige, till Newsworthy.

I detta fall handlar det om att det är svårt att skilja mårdhund från grävling.

Mest rapporterade arterna i Vallentuna

De tio invasiva växt- och svamparter som har rapporterats in till Artportalen vid flest tillfällen under de senaste tolv månaderna:

Kanadensiskt gullris: 176

Blomsterlupin: 37

Spärroxbär: 17

Snöbär: 16

Vresros: 11

Parkslide: 10

Syren: 10

Vildvin: 8

Jätteloka: 7

Parksallat: 7

Källa: Artportalen, sammanställt av Newsworthy