Förra året åkte Huddinge HK:s damer ur allsvenskan, målet har sedan dess varit att ta sig upp igen. Efter en säsong fylld av hårt jobb säkrades avancemanget med vinst mot Boden när det var fyra omgångar kvar.

– Det är en stark trupp som spelar på en hög, seriös nivå med väldigt fin uppbackning från föreningen. Laget var snäppet vassare än de andra i år, säger Daniel Båverud, huvudtränare sedan årsskiftet.

Allsvenskan innebär en flytt för damerna från Huddingehallen till Fleminghallen, som har bättre förutsättningar för allsvenskt spel. Det kan bli aktuellt att förstärka truppen ytterligare inför nästa säsong, berättar Daniel Båverud.

Ambitionen framåt är att spela i högsta serien, Handbollsligan dam.

– Nu tar vi ett steg i taget så att vi etablerar oss i allsvenskan, säger han.

Historiskt

Det blev även ett historiskt avancemang för herrarna i Huddinge HK, som för första gången tog sig upp till division 1.

– Förväntningarna var att vi skulle gå upp och vi är superglada. Även vuxna män blir små pojkar när de vinner – de springer runt och bara ler. Ett stort fokus den här säsongen har varit på trivsel, och det märks, säger Robert Lilja, som tagit klivet från assisterande till huvudtränare för herrlaget.

Glädjen i herrlaget var påtaglig efter att de gått upp till division 1. Ett historiskt avancemang.

Glädjen i herrlaget var påtaglig efter att de gått upp till division 1. Ett historiskt avancemang.

Johan Kaving

Han berättar att laget "värvade ganska så friskt" inför säsongen.

– Vi hade sexton nya spelare och har kunnat ha riktigt bra träningar, säger Robert Lilja.

Huddinge HK har även ett nybildat sportråd vars ambition är att vara en brygga mellan ungdomslagen och seniorverksamheten på pojk- och herrsidan. Det finns sedan tidigare på damsidan.

– Som ordförande är jag superstolt över klubben som helhet, mycket görs av ideella krafter som jobbar för att de tycker att det här är viktigt. Framgångarna skapar dessutom förebilder för våra yngre spelare, säger Birgitta Norberg, ordförande i Huddinge HK.