Amina Briredj, 32, och Djamel Shefir, 35, centrala Vallentuna med dottern Liljana, 3 år.
Louise Kristoffersson
– För mig är den här tiden jättefin, säger Amina. Jag är ganska ny i Sverige och har bara bott här i fyra år. Nu håller jag på att bli klar med min utbildning och är snart färdig kock. Samtidigt har jag lärt mig svenska. Från början är jag fransklärare. Jag är så glad att jag blivit godkänd på min SFI och i veckan får jag mitt kockbetyg. Jag är lyckligast i världen just nu!
– Jag är född i oktober och gillar hösten, säger Djamel. Vår dotter är också född i oktober. Det är vackert med alla gula löv och det är som guld överallt. Temperaturen är varken för hög eller för låg. Sen kommer vintern och det blir ännu finare. Alla säsonger har sin skönhet.
Yvonne Eck, 76, centrala Vallentuna
Louise Kristoffersson
– Normalt sett är jag inte så förtjust i den här tiden men i år har det varit helt okej. Jag har just flyttat och haft mycket flyttbestyr och då har jag tyckt det varit skönt med uppehållsväder, även om det varit mörkt. Men det är ju inte så kul när det regnar och blåser.
André Nordin, 37, Sörgården
Louise Kristoffersson
– Det är egentligen fel att börja redan men jag äter lussebullar. Det är så himla gott och hjälper mig att ta mig igenom mörkret. Så det är bara att mumsa i sig så många man orkar. Det finns ingen sol, men det finns solgula lussebullar.
Gabriel Klemets, 19, Sollentunabo på besök hos flickvännen i Vallentuna
Louise Kristoffersson
– Jag och hela min släkt fyller år i av oktober. Den 5 november firade jag och min flickvän ett år tillsammans. Så det har varit fullt upp även om det börjar bli lite tråkigare. Det är mörkt när man åker till jobbet och mörkt när man åker hem. Klockan i huvudet som säger när är dag och natt blir lite konstig. Men, det kan också vara mysigt när det är mörkt.