Värmdö/Vasastan
Nu är det officiellt att det blev Vasastadsbon Johan Ekström, som är uppväxt i Hemmesta på Värmdö, som tog hem segern i årets Robinson.
– Det känns helt otroligt att jag vann! Det har varit en dröm sedan jag var barn att vara med i Robinson och jag skulle gärna göra det igen.
Vad var din styrka i tävlingen?
– Jag hittade min pakt som jag höll i hela tiden, så ingen såg mig som ett hot. Sedan är jag väldigt bra på pussel och det hjälpte till när det var sådana tävlingar.
Robinson, som går ut på att leva på en öde ö och utföra tävlingar för att vinna priser och undvika utröstning i öråd, spelades i år in på Filippinerna. Inspelningarna avslutades i mars 2025.
– Det var lite svårt i början att inte berätta för någon, men nu känns det som att man vinner på nytt, säger Johan Ekström.
Han friade till sin sambo Matias, direkt i kameran i finalavsnittet.
– Han sade ja! Alla vinstpengar ska gå till bröllopet och vi gifter oss 27 juni.
Årets Robinsonvinnare Johan Ekström med segerstatyetten.
Privat